Sklep
Czy oświadczenie o zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym powinno znaleźć się w aktach osobowych pracownika? Czy listę pracowników, którzy zapoznali się z ryzykiem zawodowym przechowywać w osobnej dokumentacji w komórce BHP?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Po otrzymaniu orzeczenia od lekarza medycyny pracy, do kogo powinno dotrzeć takie orzeczenie w zakładzie pracy? Czy pracownik służby bhp też musi otrzymać kserokopię orzeczenia lekarza medycyny pracy o przeciwskazaniach do pracy lub ich braku?
Sylwester BryłkaSpecjalista ds.BHPBiegły Sądowy z zakresu bhp
Czy pracownik powinien zatrzymać oryginał orzeczenia lekarskiego a pracodawca kopię, czy też odwrotnie? Inną sprawą jest to, że od 1 kwietnia 2015 r. umożliwiono pracodawcą honorowanie orzeczenia lekarskiego z badań profilaktycznych wykonanych u innego pracodawcy. Pozbawiając pracownika oryginału orzeczenia pracodawca ograniczyłby wiarygodność dokumentu dla kolejnych pracodawców. A przy spełnieniu u każdego z nich warunków do honorowania orzeczenia lekarskiego tylko jeden z nich mógłby posiadać u siebie oryginał dokumentu. Czy w tej sytuacji, kopia orzeczenia lekarza za potwierdzeniem zgodności z oryginałem (dla pracodawcy) nie byłaby wyjściem z sytuacji?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone