Sklep
Ustalenie, że pracownik uległ w niewyjaśnionych okolicznościach nieszczęśliwemu wypadkowi podczas wykonywania obowiązków pracowniczych w miejscu i czasie pracy ze względu na chorobę alkoholową nie wyklucza uznania zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.; dalej: ustawy wypadkowej) – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
W zmienionych przepisach o badaniu trzeźwości pracownika mówi się, że badanie takie może przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Kto to jest ,,organ powołany do ochrony porządku publicznego" i czy np. Konsorcjum Ochrony Kopalń, działające w Kompanii Węglowej jest takim organem ?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Prosiłbym o odpowiedź na pytanie dotyczące zmian w art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jak rozumiem z zamieszczonych na Państwa portalu omówień, przeprowadzenia badania może dokonać organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja, straż m.) i fachowy pracownik służby zdrowia (krew, mocz czy również badanie alkomatem?). Czy inne osoby, np. pracownik firmy ochroniarskiej świadczącej usługi pracodawcy, pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę lub inne osoby, mają prawo przeprowadzić (że żądać - to jest dla mnie jasne) badanie na zaw. alkoholu ?
Dziecko może otrzymać odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za śmierć ojca, który zginął w podróży służbowej, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, ponieważ to okoliczności konkretnej sprawy decydują o tym, czy spożywanie alkoholu w czasie pracy i miejscu świadczenia pracy lub w drodze z pracy do domu prowadzi do zerwania normatywnego związku z pracą - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (II UK 75/10).
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone