Sklep
Jak wynika z danych GUS, tylko w I. półroczu 2023 r. zgłoszono 28 400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących z 1,89 do 1,99. W sytuacji zdarzenia wypadkowego, kluczowe znaczenie ma profesjonalne udzielenie pierwszej pomocy, co wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno personelu, jak i sprzętu przez pracodawcę.
Kto odpowiada za apteczki pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy, w przypadku gdy pracodawca (zleceniodawca) korzysta z usług podwykonawcy, który kieruje na teren zakładu pracy zleceniodawcy swoich pracowników? Czy powinny być odrębne apteczki dla pracowników zleceniodawcy oraz dla pracowników podwykonawcy? Jak formalnie rozwiązać ten problem?
Mariusz Foremniak
Jakie środki można zastosować chcąc zmniejszyć narażenie na dźwiganie w przypadku małego magazynu leków w aptece? Pracownikami magazynu są kobiety a do ich zadań należy przyjmowanie, pakowanie i wydawanie leków i płynów infuzyjnych na oddziały Szpitala. Praca jest rozłożona na cały dzień ale wiąże się z możliwością dźwigania nawet 500 kg w sumie w ciągu całego dnia. Jakie środki techniczne oprócz organizacji były najlepsze do małego magazynu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak i gdzie utylizować przeterminowane środki opatrunkowe (bandaż, gaza jałowa, woda utleniona) z zakładowych apteczek. Jakie wymogi trzeba spełnić, jakie dokumenty trzeba posiadać?
Anna Błażejczyk
Jakie przepisy regulują kwestie obowiązku zapewniania, rozmieszczania i oznakowania apteczek pierwszej pomocy?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone