Sklep
Zatrudniamy pracowników na stanowisku monter sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W ramach obowiązków między innymi są obowiązani do prowadzenia pojazdów do 3,5t. Przewożą tym samochodem ludzi oraz sprzęt i materiały na teren budowy, awarii, konserwacji. Czy muszą przechodzić badania psychotechniczne czy tylko badanie zmierzchowe i lśnienia?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownicy kierujący samochodem służbowym (nie kierowcy) muszą mieć badania psychologiczne?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracownik używający sporadycznie samochodu prywatnego do celów służbowych zatrudniony na innym stanowisku niż kierowca powinien przejść specjalistyczne badania dla kierowców. Czy pracodawca powinien kierować takiego pracownika na specjalistyczne badania, czy leży to w gestii lekarza, który bada danego pracownika wstępnie okresowo lub kontrolnie?
20 lipca 2014 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Określa m.in. szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego kandydata na kierowcę.
Czy osoba posiadająca podpisaną umową z pracodawcą o wykorzystywaniu auta prywatnego do celów służbowych, osoba wypożyczająca auto tymczasowo z wypożyczalni (np. podczas podróży służbowej), powinna być skierowana na badania lekarskie wymagane dla kierowców?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Mam pracownika na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży, osoba ta zajmuje się przygotowywaniem i sporządzaniem wycen. Pracuje w domu (przygotowuje oferty i przesyła je pocztą elektroniczną) oprócz tego zdarza się, że jedzie na budowę w celu dokonania rzeczowych wycen. Ponadto na dzień dzisiejszy jeździ swoim samochodem. Co zrobić w sytuacji kiedy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy w domu tzn. jak udowodnić, że w tym czasie akurat pracował? Czy pracownik taki musi mieć dodatkowe badania lekarskie na prowadzenie samochodu? Co jeszcze jako pracodawca powinienem zrobić, aby ten rodzaj pracy był jak najbardziej zgodny z przepisami?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp,doktorant w dziedzinie nauk prawnychw Kolegium Społecznych Studiów Instytutów PAN
Jeden z dyrektorów zakładu, korzystający w sposób stały z osobowego samochodu służbowego, skierowany został na badania lekarskie okresowe. Lekarz Medycyny Pracy skierował Dyrektora na badania psychotechniczne. Badania psychotechniczne wypadły pozytywnie, na co wystawiono odpowiednie zaświadczenie. Pani psycholog wręczyła dyrektorowi dodatkowe zaświadczenie do wypełnienia przez pracodawcę, które to zaświadczenia (według psycholog) powinny być przekazane również pracownikowi i przedkładane w razie kontroli drogowej przeprowadzanej przez Policję lub Inspektora Transportu Drogowego. Ten dodatkowy dokument, to Zaświadczenie wydane na podstawie art. 39 e ust. 1 pkt 6 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. nr 125, poz. 1371, z późn. zm.) poświadczający spełnienie wymagań określonych w art. 39a ust. 1 pkt 3 - 5 ustawy. Czy faktycznie takie zaświadczenie dotyczy osób korzystających z osobowych samochodów służbowych (np. dyrektorów, przedstawicieli handlowych)?
Mariusz ForemniakSpecjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jak należy rozumieć zmianę przepisów w sprawie badań lekarskich kierowców i innych osób ubiegających o uprawnienia do kierowania pojazdami, czy każdy kandydat na kierowcę, kierowca pracownik musi przejść badania stanu zdrowia i predyspozycji psychicznych?
Jakie badania bądź dokumenty musi posiadać osoba zatrudniona w firmie jako pracownik biurowy (np. sprzedawca, sekretarka), która czasem porusza się samochodem firmowym? Osoba ta uległa wypadkowi samochodowemu jadąc autem prywatnym. Jakie badania mogą być od niej wymagane?
W lutym 2011 r. ukazała się ustawa o kierujących pojazdami. W zakładzie jest dużo kierowców i pracowników (kadry kierowniczej, dyrekcji), którzy dostają samochody służbowe. Posiadają prawo jazdy kat. B. Czy pracodawca kierując na badania lekarskie wstępne, okresowe może również kierować na badania psychologiczne do pracowni, z którą podpisał umowę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone