Sklep
Czy można wysłać pracownika w podróż służbową samochodem jeżeli nie ma badań psychotechnicznych, a podczas badań profilaktycznych nie miał wpisanego na skierowaniu "kierowania samochodem do celów służbowych kat. B"?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, w wykazie prac nie uwzględnił stanowiska operatora wózka widłowego jako wymagającego szczególnej sprawności psychofizycznej. Natomiast w opinii lekarzy Instytutu Medycyny Pracy takie stanowisko wymaga takich badań. Co jest zatem wiążące rozporządzenie czy opinia lekarzy Instytutu? Lekarze medycyny pracy na siłę robią badania psychotechniczne (wiąże się to z kosztami) zastawiając się swoimi przepisami nie uwzględniając rozporządzenia.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zatrudniamy pracowników na stanowisku monter sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W ramach obowiązków między innymi są obowiązani do prowadzenia pojazdów do 3,5t. Przewożą tym samochodem ludzi oraz sprzęt i materiały na teren budowy, awarii, konserwacji. Czy muszą przechodzić badania psychotechniczne czy tylko badanie zmierzchowe i lśnienia?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik który kieruje samochodem służbowym a nie ma stanowiska kierowcy, musi mieć badania psychotechniczne?
Czy handlowiec mający pracę terenową oraz służbowy samochód powinien przejść badania psychotechniczne?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mężczyzna zatrudniony jako kierowca, posiada prawo jazdy kat. B kieruje samochodem służbowym o ładowności do 500 kg, liczba miejsc pasażerów 4. Czy należy skierować pracownika na badania psychofizyczne w związku z tym, że oprócz przewozu drobnego towaru jakiemu służy auto przewozi czasami innych pracowników np. na szkolenia, narady?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jeden z dyrektorów zakładu, korzystający w sposób stały z osobowego samochodu służbowego, skierowany został na badania lekarskie okresowe. Lekarz Medycyny Pracy skierował Dyrektora na badania psychotechniczne. Badania psychotechniczne wypadły pozytywnie, na co wystawiono odpowiednie zaświadczenie. Pani psycholog wręczyła dyrektorowi dodatkowe zaświadczenie do wypełnienia przez pracodawcę, które to zaświadczenia (według psycholog) powinny być przekazane również pracownikowi i przedkładane w razie kontroli drogowej przeprowadzanej przez Policję lub Inspektora Transportu Drogowego. Ten dodatkowy dokument, to Zaświadczenie wydane na podstawie art. 39 e ust. 1 pkt 6 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. nr 125, poz. 1371, z późn. zm.) poświadczający spełnienie wymagań określonych w art. 39a ust. 1 pkt 3 - 5 ustawy. Czy faktycznie takie zaświadczenie dotyczy osób korzystających z osobowych samochodów służbowych (np. dyrektorów, przedstawicieli handlowych)?
Mariusz ForemniakSpecjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracownik - zatrudniony na stanowisku kierowniczym - korzystający z prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych powinien mieć ten fakt odnotowany w skierowaniu na badania profilaktyczne? Jeżeli tak - czy powinien przejść badania psychotechniczne?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Czy pracodawca musi poddać swoich pracowników dodatkowym badaniom psychotechnicznym korzystającym z samochodu służbowego?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone