Sklep
Komisja lekarska wysyła pracownika na badanie specjalistyczna do innego miasta w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań, które mają być decydujące o stwierdzeniu u pracownika choroby zawodowej. Siedziba zakładu jest w Bydgoszczy a komisja wysyła pracownika do Łodzi. Czy pracodawca powinien ponosić koszty z tym związane np. koszty podróży?
Tomasz Zwolak Specjalista ds. prawa pracy
W lutym 2011 r. ukazała się ustawa o kierujących pojazdami. W zakładzie jest dużo kierowców i pracowników (kadry kierowniczej, dyrekcji), którzy dostają samochody służbowe. Posiadają prawo jazdy kat. B. Czy pracodawca kierując na badania lekarskie wstępne, okresowe może również kierować na badania psychologiczne do pracowni, z którą podpisał umowę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Na jakiej podstawie skierować sprawcę wypadku (kierowcę wózka jezdniowego) na badanie lekarskie pod kątem jego zdolności psychofizycznych. Obecnie ma ważne badanie okresowe wydane 3 m-ce przed zdarzeniem.
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Czy kierownik kontraktu lub inna osoba z kierownictwa spółki, która używa samochodu służbowego powinna przejść specjalistyczne badania lekarskie, jakim podlegają kierowcy zawodowi?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Czy wchodzenie i schodzenie z drabiny wyposażonej na stałe w szynę z urządzeniem samohamownym stanowi pracę na wysokości i pracownik podlega badaniom wysokościowym?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy wchodzenie do studzienki kanalizacyjnej z asekuracją w postaci trójnogu z wyciągarką samohamowną i przypiętą do szelek bezpieczeństwa linką jest pracą na wysokości i pracownik podlega badaniom wysokościowym?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone