Sklep
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się właśnie dwa projekty zmian przepisów Kodeksu pracy. Pierwszy z nich dotyczy zasad pracy zdalnej, drugi podstawy prowadzenia przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Projektowane zmiany miałby wejść w życie w III kwartale 2021 r. Sprawdź, co przewidują na chwilę obecną projektowane zmiany.
Redakcja Portalu
Rzecznik Praw Obywatelskich dopytuje wicepremiera Jarosława Gowina o zmianę przepisów w zakresie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracownika. Zdaniem RPO pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych. Poznaj argumenty w tej kwestii wysuwane przez Rzecznika.
W zmienionych przepisach o badaniu trzeźwości pracownika mówi się, że badanie takie może przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Kto to jest ,,organ powołany do ochrony porządku publicznego" i czy np. Konsorcjum Ochrony Kopalń, działające w Kompanii Węglowej jest takim organem ?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Prosiłbym o odpowiedź na pytanie dotyczące zmian w art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jak rozumiem z zamieszczonych na Państwa portalu omówień, przeprowadzenia badania może dokonać organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja, straż m.) i fachowy pracownik służby zdrowia (krew, mocz czy również badanie alkomatem?). Czy inne osoby, np. pracownik firmy ochroniarskiej świadczącej usługi pracodawcy, pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę lub inne osoby, mają prawo przeprowadzić (że żądać - to jest dla mnie jasne) badanie na zaw. alkoholu ?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone