Sklep
Po Praktikerze przyszedł czas na Biedronkę. PIP na skutek złożonych skarg pracowników zapowiedziała kontrole w placówkach Biedronki. 18 zarzutów jakie stawiają swojemu pracodawcy pracownicy zaowocowało zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy o pilotażowych kontrolach w wybranych sklepach oraz w przypadku potwierdzenia się zgłoszonych przez pracowników nieprawidłowości objęcia kontrolami całej sieci.
Największe nieprawidłowości w zakresie bhp w placówkach handlowych, ujawniane przez inspektorów PIP, dotyczą zwykle transportu, składowania, a także organizacji oraz wyposażenia pomieszczeń pracy. Dlatego pracownicy branży handlowej często ulegają wypadkom przy pracy. Sprawdźmy więc, co stanowi najczęstszą przyczynę wypadków i na co w narażeni są najczęściej pracownicy hipermarketów.
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
23 września 2015 r. informacje na temat działań kontrolnych podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy w placówkach handlowych przedstawiła Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego GIP, przed Sejmową Komisją ds. Kontroli Państwowej. Działania te zmierzać miały do poprawy stanu przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, w placówkach handlowych.
Państwowa Inspekcja Pracy w 2013 roku skontrolowała pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy 164 placówki wielkopowierzchniowe oraz 517 mniejszych sklepów. W hipermarketach i supermarketach najwięcej nieprawidłowości występuje podczas pierwszej wizytacji. W małych sklepach rozmiar wykroczeń jest nadal poważny.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone