Sklep
Chociaż już coraz mniejsza liczba zakładów pracy posiada własne pralnie do prania odzieży roboczej, to jednak wiele ich jeszcze działa. Ponadto na rynku coraz więcej mamy pralni świadczących szeroki zakres usług czyszczących, jak również farbujących, bądź związanych z renowacją odzieży. Oczywiście zarówno zakładowe, jak i zewnętrzne pralnie muszą spełnić określone wymogi. Poznaj zatem wymogi stawiane pralniom przez przepisy bhp, aby zadbać w nich o odpowiednie warunki pracy.
Informacje zawarte w tym materiale pozwolą Ci;
Jakie pomieszczenia powinna zawierać pralnia zakładowa? Proszę o wskazanie, w jakie wózki pracodawca powinien wyposażyć pralnię, by nadawały się do dezynfekcji? Jeżeli jest prana odzież, czy muszą być suszarki? Jak powinna wyglądać instrukcja bezpiecznej pracy dla pracowników pralni?
główny specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jestem osobą nadzorującą m.in. pralnię w moim zakładzie pracy. W związku z tym mam pytania dotyczące rozporządzenia Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. dotyczące bhp w pralniach i farbiarniach. Czy znajduje ono zastosowanie w pralniach wewnątrzzakładowych nie świadczących usług na zewnątrz ? Jeśli znajduje to czy w przypadku istnienia pralni wewnątrzzakładowej w obecnej formie nie spełniającej wszystkich zapisów ww. rozporządzenia konieczna jest jej modernizacja ? Mam tu m.in. na myśli wydzielenie osobnego pomieszczenia na sortowanie odzieży roboczej. Co w przypadku kiedy sortowanie i pranie odzieży odbywa się w jednym pomieszczeniu? Jeśli ja piorę w zakładzie pracy odzież roboczą nie zabrudzoną pyłem, czy jakimiś gazami (zabrudzenia smarami, olejami, nitroestrami), to czy konieczne jest montowanie w niej urządzeń odpylających, odgazowujących?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone