Sklep
Na uczelni użytkujemy dość szeroką gamę różnych gazów: np. tlen, wodór, metan, azot, gazy medyczne i techniczne itd. Butle z gazami dostarcza nam firma zewnętrzna. Użytkownikami są różni ludzie zajmujący się badaniami, nauką, doświadczeniami w różnych jednostkach uczelni. Gazy wykorzystywane są do celów badawczych, nie produkcyjnych. W razie potrzeby użytkownicy sami zamieniają butle puste na pełne zgodnie z zapotrzebowaniem i zużyciem. Czy do przeszkolenia "użytkowników" wystarczy instruktaż stanowiskowy BHP, lub szkolenie przeprowadzone przez "behapowca", czy musi to być szkolenie przez firmę profesjonalną wystawiająca zaświadczenia itd.? Pracownik służby BHP nie posiada uprawnień do montażu i obsługi butli z gazami sprężonymi.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy reduktor butli z gazami technicznymi może być bezpośrednio montowany (przykręcany) do butli po jej ustawieniu na swoim miejscu i zabezpieczeniu łańcuchem, czy musi być przytwierdzony nieruchomo, np. do konstrukcji budowlanej, a po ustawieniu butli połączony z nią wężem?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na ośrodku wypoczynkowym pracownicy podłączają w domkach butle z gazem. Pracodawca chce przeszkolić swoich pracowników w tym zakresie. Czy behapowiec może wykonać to szkolenie sam, czy powinien dodatkowo wziąć kogoś z branży gazowej? Czy osoba szkoląca powinna posiadać uprawnienia? Nadmienię, że nie chodzi o nadanie uprawnień, a szkolenie dodatkowe związane z wykonywaną pracą. Czy może jednak pracownik musi mieć uprawnienia?
Jak zgodnie z przepisami transportować "butle spawalnicze - tlen i acetylen" na platformie samochodu służbowego do 3,5 tony z magazynu na miejsce spawania lub cięcia w wykopie - awaria sieci wodociągowej. Jak je prawidłowo transportować ręcznie do samochodu oraz w rejon wykopu oraz jak je prawidłowo zabezpieczyć na miejscu ?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W związku z remontami w instytucie będzie zorganizowane stanowisko z gazami technicznymi ( azot, sprężone powietrze i wodór). Ze względów technicznych oraz iż nie będzie to stanowisko pracy stałej ( na okres 1-2 miesięcy) zamierza się tam eksploatować butle w pozycji leżącej lub półleżącej. Czy jest to dozwolone?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone