Sklep
Czy deklaracja zgodności maszyny użytkowanej w Polsce powinna być wydana w języku polskim?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Chciałbym się zapytać o dostosowanie linii produkcyjnej do wymagań BHP. Posiadamy na drodze linii produkcyjnej kilka maszyn. Czy jest możliwość wystawienia certyfikatu po polsku na całą linię bez wystawiania certyfikatów po polsku na poszczególne maszyny? Czy też żeby wystawić certyfikat na całą linię musimy mieć certyfikaty na każdą poszczególną maszynę? Czy certyfikaty muszą być w języku polskim, czy np. możemy mieć certyfikaty na każdą maszynę po angielsku, a certyfikat na całą linię w języku polskim?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Nie nadaje się znaku CE dla wyrobów jednostkowych, które nie będą przez producenta wprowadzone do obrotu lub użytkowania. Pracodawca odpowiada jednak za bezpieczeństwo pracy operatorów wykonujących pracę przy instalacji przyjmowania odpadów płynnych, bo takiej instalacji to dotyczy. Zostały wypełnione wszystkie wymagania, dokumentacja, ocena ryzyka, schematy itd. Czy producent musi wypełnić Deklaracje Zgodności Producenta (bez znaku CE), w której gwarantuje że spełnione zostały wszystkie wymagania? jaki to wzór?
Obowiązkiem producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela (wynikającym z rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn) przed wprowadzeniem maszyny do obrotu jest m.in. sporządzenie deklaracji zgodności WE i zapewnienie, aby deklaracja była dołączona do maszyny. Taki obowiązek dotyczy również sytuacji wprowadzenia maszyny do użytkowania tylko przez jego producenta dla własnych potrzeb. Dla ułatwienia sporządzenia Deklaracji zgodności WE, o której mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. nr 199, poz. 1228 ze zm.) przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór.
Czy jest jakiś przepis mówiący jednoznacznie, że dystrybutor lub producent elektronarzędzi (stacji lutowniczej) lub niektórych elektronarzędzi z wirującymi elementami musi dostarczyć z wyrobem Deklarację zgodności?
W firmie wykonano we własnym zakresie i zainstalowano instalację odpylającą na stanowisku piaskowania metodą strumieniowo ścierną. Firma przeprowadzająca audyt żąda deklaracji zgodności. Czy możemy sami taką wystawić, a jeśli nie, to kto może?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czym różni się deklaracja zgodności od CE, czy obie formy są u nas dopuszczalne, jakie przepisy to regulują, czy można samemu wystawić deklarację zgodności i jak to zrobić?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Co zrobić w sytuacji, gdy użytkowane maszyny nie mają oznakowania znakiem CE ani deklaracji zgodności?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone