Sklep
W środowisku pracy często występują różne źródła hałasu, który jest emitowany na różnym poziomie. Właśnie ten poziom jest głównym wyznacznikiem narażenia na hałas, według którego możemy dokonać szacowania ryzyka zawodowego dla hałasu. Jeżeli zamierzacie więc dokonać oceny ryzyka związanej z hałasem, oto kilka wskazówek dotyczących szacowania ryzyka zawodowego związanego z hałasem słyszalnym. Szczególnie warto pochylić się nad tym tematem 25 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem.
Tomasz Torando specjalista ds. bhp z czynnikami niebezpiecznymi
Hałas w miejscu pracy jest domeną wielu zawodów. W związku z narażeniem na hałas pracodawca jest zobowiązany do szeregu działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W podejmowaniu tych działań, w dużej mierze, wspierają go pracownicy służby bhp. Jednak, aby podejmować takie działania, należy wiedzieć, od czego zacząć i jakim wymaganiom należy sprostać. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP wyjaśni m.in.:
czym jest hałas w kontekście bhp?
jak często należy wykonywać pomiary hałasu na stanowiskach pracy?
jest parametr NDN w odniesieniu do hałasu?
Ekspert podpowie również, jak powinna przebiegać ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy narażonych na hałas. Wskaże także 3 metody ograniczania ryzyka oraz przypadki, kiedy należy stosować indywidualne środki ochrony. Wyjaśni też, co powinien zawierać program działań techniczno-organizacyjnych zmierzających do ograniczenia narażenia na hałas i jak od strony praktycznej podejść do jego przygotowania. Zwraca także uwagę na zasady wypełniania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie dla pracownika narażonego na hałas. Podpowiada, jakie informacje powinny być zawarte w skierowaniu pracownika na badania lekarskie.
Podczas video szkolenia ekspert Portalu BHP omówi kwestie:
Pojęcie hałasu w kontekście stanowiska pracy
Pomiary natężenia hałasu na stanowisku pracy
Ocena ryzyka przy pracach związanych z narażeniem na hałas
Metody ograniczania narażenia na hałas
Program działań techniczno-organizacyjnych zmierzających do ograniczenia narażenia na hałas
Badania lekarza medycyny pracy
Wpływ hałasu na zdrowie.
Video szkolenie poprowadzi:Kamil Szyszkiewiczinżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Wiedza przekazana podczas video szkolenia pozwoli Ci:
Odświeżyć wiadomości w zakresie hałasu na stanowisku pracy
Poznać praktyczne metody ograniczania ryzyka narażenia pracowników na hałas
Sprawnie przygotować ocenę ryzyka zawodowego dla stanowisk, na których wstępuje hałas
Szybko opracować program działań techniczno-organizacyjnych ograniczających narażenia na hałas
Poprawnie wypełnić skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie pracownika narażonego na hałas
Czytaj także:
Stosowanie środka ochrony indywidualnej nie oznacza, że warunki pracy są bezpieczne.
Sposoby ochrony pracowników przed hałasem i drganiami mechanicznymi
Przeprowadzenie programu naprawczego przy narażeniu na hałas w 5 krokach
22 stycznia 2014 r. ogłoszony został tekst jednolity rozporządzenia ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Tekst jednolity zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra środowiska z 15 października 2013 r.
24 października 2011 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Środowiska z 16 września 2011 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na rok 2012 (M.P. nr 94, poz. 957).
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone