Sklep
Czy pracodawca może odesłać pracownika do domu, kiedy ten przychodzi do pracy, np. z kontuzjowaną nogą, ręką w gipsie, itp. Co zrobić, jeśli pracownik w takiej sytuacji nie chce dobrowolnie iść do domu i lekarza tylko upiera się, że zostanie w pracy?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownicy szkoły podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Tak brzmi całokształt obecnej regulacji zawartej w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Niewiele z tego wynika – co daje szerokie pole do popisu w kwestiach interpretacji wspomnianego przepisu, jak i jego praktycznego stosowania.
Pracownik dostarczył orzeczenie lekarskie – po przeprowadzonych profilaktycznych badań lekarskich, na które otrzymał skierowanie – wraz z adnotacją lekarza o dopuszczeni do pracy tylko w okularach korekcyjnych, w ochronnikach słuchu, obuwiu z wkładką ortopedyczną? Zastanawiasz się, czy taka adnotacja jest wiążąca dla pracodawcy, czy lekarz może określać warunki zatrudnienia wydając orzeczenie o dopuszczeniu do pracy? Informacje i wskazówki na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacją zawartym w tym artykule będziesz mieć pewność, że:
Czy w przypadku szkoleń okresowych bhp istnieje tolerancja czasowa? Przykład: Grupa pracowników przeszła szkolenie 1 marca. Po długiej nieobecności wraca do pracy pracownik, któremu szkolenie okresowe "wyszło" 20 marca. Następne szkolenie przewidziano dla grupy pracowników na 10 czerwca. Czy pracownik może poczekać do szkolenia przewidzianego w czerwcu?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone