Sklep
Ból pleców związany z pracą jest poważnym zagrożeniem zawodowym dla pracowników i ich pracodawców. Przeciążenie wysiłkiem w miejscu pracy , powtarzające się czynności, utrzymywanie pleców w pozycji pochylonej przez długi czas, wszystko to powoduje bóle w dolnej części pleców i przeciążenie kręgosłupa.
Pytanie dotyczy ręcznych prac transportowych wykonywanych przez dwie osoby. Nie wiem jak się mam odnieść do elementu maszyny (wanna), która jest zdejmowana przez dwóch pracowników. Element ten nie jest dłuższy jak 2m, natomiast jego waga wynosi 39 kg. Jeśli mowa o pracy dwóch osób, to jakie są przepisy zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w tej sytuacji? Czy kierować się przepisami ogólnymi mówiącymi o limicie: kobiet – 12 kg przy pracy stałej oraz 20 kg przy pracy dorywczej, a mężczyzn – 30 kg przy pracy stałej oraz 50 kg przy pracy dorywczej?
Kamil Szyszkiewicz
Pracownik dźwigał przedmioty i poczuł ból w kręgosłupie. Został odwieziony do szpitala gdzie zdiagnozowano bóle (bez urazu) i dostał kilkanaście dni zwolnienia. Czy można uznać zdarzenie, w wyniku którego brak wyraźnego urazu za wypadek przy pracy?
Halina Góralska
Jakie wymagania musi posiadać osoba szkoląca przy pracach hakowego? Czy tylko UDT ma takie uprawnienia, aby wydać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia przy pracy hakowego? Czy może Specjalista ds. BHP przeszkolić pracownika i będzie to wystarczające szkolenie? Czy nowe przepisy o bhp przy obsłudze żurawi wprowadziły w tym zakresie jakieś zmiany?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Proszę o wyjaśnienie rozbieżności między normą transportową dla jednego pracownika (450 kg), a dopuszczalnym obciążeniem wózka paletowego np.1000 kg?
Dana czynność transportowa jest wykonywana do 4 razy na godzinę, a jej łączny czas trwania mieści się w 4 godzinach na dobę. Czy w związku z tym można obciążyć pracownika codziennie (zmiana robocza) pracą dorywczą przez 4 godziny? Czy można pracownikowi kazać rozładowywać/przenosić materiały o wadze 40 kg przez 4 godziny dziennie przez 5 kolejnych dni?
19 kwietnia 2017r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Rozporządzenie to z dniem 1 maja 2017r. zastępuje rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996r. W takim przypadku po 1 maja 2017r. jakie ciężary będzie mogła przenosić kobieta, która nie jest w ciąży lub nie karmi dziecka piersią. Czy będzie traktowana jako pracownik zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. Projekt resortu pracy ma dostosować przepisy wykonawcze do wymagań przepisów Kodeksu pracy, w związku ze zmianą art. 176. Zmiany dotyczą m.in. określenia dopuszczalnych dla kobiet norm dotyczących ręcznego transportu przedmiotów, które obecnie są ustalone dla mężczyzn.
Bez względu na rodzaj magazynu i rodzaje składowanych towarów w każdym magazynie występuje konieczność wykonywania regularnie czy tylko sporadycznie ręcznych prac transportowych. Są one związane często ze znacznym wysiłkiem fizycznym wykonujących je pracowników, a co za tym idzie z możliwością doznania urazów, w szczególności urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu pracownicy musza być odpowiednio przygotowani do takich prac pod względem znajomości zagrożeń, jak i umiejętności ograniczania ich skutków. Przygotowana prezentacja ułatwi prowadzenie szkolenia bhp pracowników wykonujących ręczne prace transportowe. Przy jej pomocy przedstawicie pracownikom najważniejsze informacje, a Wasze szkolenie będzie efektywne i z całą pewnością przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy tej grupy szkolonych.
Proszę o wyjaśnienie sytuacji, w której pracownik przedstawił orzeczenie lekarskie z zaleceniem wykonywania prac z ograniczeniem dźwigania ciężarów do 5 kg. Pracownik wykonuje lekkie prace montażowe, przekraczające jednak ten ciężar. Czy wobec powyższego, jeżeli w firmie nie ma stanowiska, na którym wykonuje się lżejsze prace, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak podnosić i przenosić ciężary?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie są przyczyny i nieprawidłowości dźwigania i przenoszenia ładunków?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone