Sklep
Jeżeli stanowiska pracy nie wymagają wyposażenia w odzież i obuwie robocze, np. nauczyciel języka angielskiego, czy też pracownik administracji, np. kadry, to czy w tej sytuacji należy się wyżej wymienionym pracownikom wypłata ekwiwalentu z tytułu używania odzieży własnej? Czy takie stanowiska należy ująć w regulaminie zasad przydziału odzieży?
Halina Góralska
W zakładzie pracy, który wykonuje prace drogowe (remonty, budowa druk) oraz naprawy sieci wodno-kanalizacyjnych pracodawca zrezygnowała z przydzielania pracownikom odzieży roboczej, a w to miejsce wypłaca im ekwiwalent pieniężny. Czy powyższe postępowanie jest zgodne z przepisami? A jeżeli tak, to jakie warunki należy spełnić w takim przypadku?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W zakładzie pracy wypłacany jest ekwiwalent za używanie przez pracownika własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego. W takim razie czy pracownik, który otrzymał ekwiwalent musi kupić sobie własną odzież, która musi spełniać wymagania bhp lub czy może chodzić w innym własnym ubraniu? Czy w przypadku wypłaty ekwiwalentu z pracodawcy schodzi obowiązek sprawdzenia, czy odzież kupiona przez pracownika spełnia wymagania bhp? Czy jednak pracodawca musi skontrolować w jakiej odzieży pracownik pracuje?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy należy potrącić (proporcjonalnie) pracownikowi wypłacony w pełnej wysokości, w momencie zatrudnienia ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, jeżeli została rozwiązana z nim wcześniej umowa o pracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone