Sklep
Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać tekst jednolity rozporządzenie ministra środowiska w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych, który został ogłoszony 26 sierpnia 2014 r. Tekst jednolity został opublikowany w Dz.U. z 2014 r. pod poz. 1129.
8 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w otworowych zakładach górniczych. Wdrażają postanowienia dyrektywy Rady nr 92/91/EWG z 3 listopada 1992 r. dotyczącej minimalnych wymagań mających na celu poprawę warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi (Dz. Urz. WE L 348 z 28.11.1992, s. 9 z późn. zm.).
Już od 15 listopada może zostać przyznana Odznaka Honorowa Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie. Odznakę nadaje Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w uznaniu szczególnych zasług dla bezpieczeństwa w górnictwie w zakresie działań mających na celu poprawę stanu tego bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych dotyczących tych rozwiązań.
17 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym oceniania i dokumentowania ryzyka zawodowego oraz stosowania niezbędnych rozwiązań zmniejszających to ryzyko oraz w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
1 lipca 2013 r. wchodzą w życie przepisy określające kryteria oceny zagrożeń naturalnych z zakładach górniczych. Regulują również tematykę dokumentacji, w oparciu o którą dokonuje się zaliczeń złóż, pokładów, wyrobisk górniczych, ich części oraz innych przestrzeni w zakładach górniczych, w których występują zagrożenia naturalne, do poszczególnych stopni, kategorii lub klas zagrożeń, inną niż wyniki badań przeprowadzonych przez rzeczoznawcę do spraw ruchu zakładu górniczego, oraz opinia tego rzeczoznawcy. Nowe przepisy określają również przypadki, w których zaliczeń, dokonuje się także w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych przez rzeczoznawcę oraz opinię tego rzeczoznawcy.
Od 18 lutego trwa XXII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W pięciodniowej konferencji udział weźmie ponad 450 osób. W programie szkoły zostaną poruszone najistotniejsze problemy współczesnego górnictwa.
Od 9 do 10 kwietnia w miejscowości Jaworze k. Bielska-Białej odbędzie się XV konferencja z cyklu „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Konferencja ma na celu poprawę bezpieczeństwa, zmniejszenie uciążliwości pracy i zwalczanie czynników szkodliwych dla zdrowia osób zatrudnionych w podziemnych, odkrywkowych i otworowych zakładach górniczych.
20 listopada br. nad ranem w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach wydarzył się śmiertelny wypadek przy pracy, którego ofiarą jest 57-letni górnik - poinformował dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. To 25. w tym roku śmiertelna ofiara w polskim górnictwie, a 20. w kopalniach węgla kamiennego.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone