Sklep
Głowa jest jedną z najbardziej wrażliwych części ciała, a jednocześnie najważniejszą – to w niej mieści się nasze „centrum dowodzenia”. Ochrona głowy przed urazami mechanicznymi nie sprowadza się jednak tylko do zabezpieczania jej przed poważnymi wypadkami. W wielu przypadkach, tam gdzie nie występuje zagrożenie ze strony spadających przedmiotów i innych źródeł silnych uderzeń, należy chronić głowę od drobniejszych kontuzji, takich jak na przykład otarcia. Służą do tego przemysłowe hełmy lekkie.
Najnowsze dane Eurostatu z 2023 roku ujawniają alarmujące statystyki dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy w Europie, szczególnie w branży budowlanej. Zaraportowane liczby rzucają światło na wyzwania związane z ochroną pracowników i podkreślają znaczenie przestrzegania przepisów BHP oraz stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Ekspert Milwaukee dzieli się wskazówkami, jak poprawić bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszyć ryzyko urazów, szczególnie głowy.
Jakie są wymagania BHP odnośnie kasków do pracy na wysokościach?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W kwestii obowiązku stosowania kasków ochronnych przy pracy na wózku widłowym. Rzecz dotyczy centra logistycznego (magazyn), gdzie znajdują się też regały wysokiego składowania. Wózki widłowe (również) specjalizowane są różne, obudowane kabiną, posiadające tylko daszek ochronny lub w ogóle bez ochrony. Czy operatorzy każdego z tych wózków muszą nosić kaski, czy mogą (przy wózkach z ochroną) stosować czapko-kaski?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie należy zapewnić warunki sanitarne i środki ochrony indywidualnej pracownikom zatrudnionym przy sortowaniu owoców? Czy pracownicy układający skrzynio-palety wózkami widłowymi potrzebują kaski ochronne podczas wykonywania prac?
Czy operator podnośnika nożycowego musi używać kasku ochronnego?
Pracownicy pracujący na statkach (wykonują badania naukowe), otrzymują ŚOI, między innymi są to kaski ochronne. Przy realizacji nowego projektu dostaliśmy informację od zleceniodawcy, że wymaga hełmów z czteropunktowym zapięciem pod brodą. Co oznacza określenie " hełm czteropunktowy"? Czy są jakieś przepisy regulujące, kiedy stosujemy hełmy dwupunktowe, a kiedy czteropunktowe? Spotykam dwa nazewnictwa dla środków ochrony głowy - hełm ochronny i kask ochronny – czy to jest to samo? Czy każdy z nich stosujemy w innych sytuacjach?
Jakie kaski ochronne obowiązują w magazynach wysokiego składowania? Czy czapkokaski są odpowiednią ochroną?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone