Sklep
Czy na stanowisku obsługi urządzeń technicznych typu szlifierka, wiertarka, owijarka można stosować gotowe instrukcje bhp do obsługi takich urządzeń, w formie kolorowych plansz, dostępnych w Internecie i na ich podstawie szkolić pracowników? Czy też konieczne jest napisanie zakładowych instrukcji obsługi takich urządzeń? Czy stosowanie obu tych form instrukcji, jako ich uzupełnienie ma sens?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Stworzenie instrukcji bezpiecznej i higienicznej pracy nie jest proste. Musi ona być napisana w taki sposób, aby była zrozumiała dla odbiorcy, ale jednocześnie zawierała najważniejsze informacje pozwalające na bezpieczną realizację zadania. Poniżej przedstawiamy 7 kroków, które pomogą ulepszyć istniejące już instrukcję pracy lub stworzyć je od podstaw.
Norbert Szymkiewicz
Poradnik pisania instrukcji bezpiecznej pracy w 7 krokach.
Błąd, jak mówią, jest ludzki. W rzeczywistości więcej niż dziewięć na 10 wypadków w miejscu pracy wynika z błędu ludzkiego. Powoduje to poważne obrażenia i corocznie kosztuje przemysł miliardy złotych. Jednak wielu z nich można by uniknąć dzięki lepszym i jaśniejszym instrukcjom pracy. Ten przewodnik pokaże Ci, jak pisać instrukcje pracy – lub standardowe procedury operacyjne (SPO).
specjalista ds. BHP i PPOŻ
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Samodzielnie krok po kroku opracować prawidłowo instrukcje bhp
Zaoszczędzić czas na przygotowanie instrukcji bhp
Podnieść swoje kwalifikacje
Czy maszyna, urządzenie nie posiadająca DTR/DTE może zostać dopuszczona do użytkowania?
Jakie przepisy związane są z obsługą suwnic sterowanych z poziomu "0" oraz co powinna zawierać instrukcja stanowiskowa? Jakie są wymogi oraz przepisy i co powinna zawierać instrukcja stanowiskowa dla pracowników zajmujących się ładowaniem akumulatorów azotem?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak powinna wyglądać stanowiskowa instrukcja bhp dla osób sprzątających? Przy tego typu pracach wykorzystuje się różnego rodzaju środki chemiczne, czy należy o tym wspomnieć w instrukcji? Jak powinna wyglądać taka instrukcja i na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jestem zobligowana do napisania instrukcji stanowiskowej obsługi butli z tlenem medycznym. Co muszę uwzględnić w takiej instrukcji? Czy, jako pielęgniarka, mam uprawnienia do pisania takiej instrukcji?
Czy istnieje podstawa prawna mówiąca jak często instrukcja stanowiskowa bhp (proces technologiczny) powinna być aktualizowana, jeżeli nie pojawiły się inne czynniki niż nowa technologia, nowe maszyny, zdarzenie negatywne mogące świadczyć o nieaktualności tego dokumentu bhp? Jeżeli nie, to jak często należy aktualizować instrukcje stanowiskowe bhp na i jaka jest podstawa prawna?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone