Sklep
Przestrzeganie przepisów i zasad bhp w procesach pracy to podstawowy obowiązek pracowniczy. W przeciwnym wypadku pracodawca może, a często nawet powinien, uruchomić procedurę nałożenia kary porządkowej. Mimo że kwestie dotyczące odpowiedzialności porządkowej są w miarę wyczerpująco uregulowane w Kodeksie pracy, pracodawcy oraz pracownicy służby bhp mają często problem z nakładaniem kar porządkowych. Oto praktyczne wskazówki, jak udzielać pracownikom kar porządkowych za naruszenie przepisów bhp.
Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową większą niż jedna dniówka, jeśli opisze te kary w regulaminie pracy i wszyscy pracownicy się pod tym podpiszą?
Sebastian Kryczka,
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik przecina sobie palec blachą – rana niewielka. Nie używał rękawic roboczych chociaż został w takowe wyposażony na stanowisku pracy. Oczywiście był to wypadek przy pracy, ale czy pracownika można ukarać karą porządkową za nieprzestrzeganie przepisów bhp? Do wypadku doszło z winy pracownika, gdyby przestrzegał przepisy bhp i stosował rękawice do wypadku by nie doszło.
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy zamiast nakładania na pracownika kary pieniężnej za nieprzestrzeganie przepisów można np. zrobić dodatkowe szkolenie po godzinach pracy?
Mariusz Foremniak
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone