Sklep
Głowa jest jedną z najbardziej wrażliwych części ciała, a jednocześnie najważniejszą – to w niej mieści się nasze „centrum dowodzenia”. Ochrona głowy przed urazami mechanicznymi nie sprowadza się jednak tylko do zabezpieczania jej przed poważnymi wypadkami. W wielu przypadkach, tam gdzie nie występuje zagrożenie ze strony spadających przedmiotów i innych źródeł silnych uderzeń, należy chronić głowę od drobniejszych kontuzji, takich jak na przykład otarcia. Służą do tego przemysłowe hełmy lekkie.
W magazynie, w których są składowane szpule z kablem (400 kg) na wysokość 5 m, pracownik układa szpule na palecie, na regał, przy pomocy wózka widłowego. Wózek widłowy posiada kabinę. Czy pracownik obsługujący taki wózek widłowy musi mieć kask i zapięte pasy?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie są wymagania BHP odnośnie kasków do pracy na wysokościach?
Czy podany przez producenta okres użytkowania hełmu ochronnego należy liczyć od daty jego produkcji, czy też od daty fizycznego wydania go do użytkowania pracownikowi? Czy po tym terminie należy go bezwzględnie złomować, jeśli w tym okresie nie miał on żadnego uszkodzenia mechanicznego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W kwestii obowiązku stosowania kasków ochronnych przy pracy na wózku widłowym. Rzecz dotyczy centra logistycznego (magazyn), gdzie znajdują się też regały wysokiego składowania. Wózki widłowe (również) specjalizowane są różne, obudowane kabiną, posiadające tylko daszek ochronny lub w ogóle bez ochrony. Czy operatorzy każdego z tych wózków muszą nosić kaski, czy mogą (przy wózkach z ochroną) stosować czapko-kaski?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownicy pracujący na statkach (wykonują badania naukowe), otrzymują ŚOI, między innymi są to kaski ochronne. Przy realizacji nowego projektu dostaliśmy informację od zleceniodawcy, że wymaga hełmów z czteropunktowym zapięciem pod brodą. Co oznacza określenie " hełm czteropunktowy"? Czy są jakieś przepisy regulujące, kiedy stosujemy hełmy dwupunktowe, a kiedy czteropunktowe? Spotykam dwa nazewnictwa dla środków ochrony głowy - hełm ochronny i kask ochronny – czy to jest to samo? Czy każdy z nich stosujemy w innych sytuacjach?
Jakie kaski ochronne obowiązują w magazynach wysokiego składowania? Czy czapkokaski są odpowiednią ochroną?
Czy w magazynie wysokiego składowania (8 metrów wys.) operatorzy wózków widłowych powinni pracować w kaskach, czy wystarczy że pracują w czapkach ze sztywną wkładką? W magazynie są składowane środki ochrony roślin.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W dobie obecnego rozwoju technicznego kask ochronny nie musi już budzić negatywnych skojarzeń wśród pracowników. Może być równie komfortowy i wygodny jak czapka z daszkiem i jednocześnie może w pełni spełniać swoją funkcję ochronną. Na rynku dostępne są już kaski ochronne firmy Honeywell, które sprawdza się w każdej branży i każdych warunkach.
Kiedy i w jakich warunkach istnieje obowiązek używania kasku ochronnego przez operatora wózka jezdniowego wykonującego pracę na hali, placu składowym oraz osoby uczestniczącej w załadunku/rozładunku?
Pojawiły się na rynku nowy system ochrony twarzy. Osłona twarzy klasy A – Turboshield jest jednym z wielu produktów firmy Honeywell Safety Products, jest to idealne rozwiązanie dla pracowników z niemal każdej branży, którzy są narażeni na spadające przedmioty, uderzenia, ochlapania oraz unoszące się w powietrzu odłamki.
Czy istnieją przepisy odnośnie kolorystyki kasków (hełmów) ochronnych? Kto i jaki kolor powinien nosić? Czy jest jakaś podstawa prawna w tym zakresie?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone