Sklep
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Realizuje go poprzez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz bieżące reagowanie na potrzeby w zakresie BHP. Aby rzeczywiście realizować takie postanowienia, niezbędne są dane na podstawie których pracodawca podejmuje właściwe decyzje. Skąd takie dane czerpać? Mogą to być zgłoszenia pracowników, może to być ewidencja zdarzeń niebezpiecznych. Mogę też być to raporty po wewnętrznych audytach BHP. Właśnie na wewnętrznych audytach BHP skupia się ten artykuł. Zawiera on odpowiedzi na pytania:
co jest celem audytu wewnętrznego BHP?
kiedy wewnętrzne audytu BHP powinny być realizowane?
kto powinien prowadzić wewnętrzny audyt BHP prowadzi?
jak komunikować wyniki audytów BHP?
Kamil Szyszkiewicz
Audyt bezpieczeństwa to kompleksowa analiza warunków pracy oceniająca stan bezpieczeństwa i higieny pracy w danej firmie. Składa się on z wielu elementów i obszarów np. weryfikacji procesów, stanu maszyn i urządzeń, zabezpieczenia pracowników przed zagrożeniami. Niestety nadal nie jest narzędziem powszechnie stosowanym w polskich firmach, czego powinni domagać się pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne.
Wśród wielu zadań służby bhp znajduje się m.in. przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp w zakładzie pracy. Jednak przepisy prawne nie regulują w sposób szczegółowy przeprowadzenia takich wewnętrznych kontroli. Konieczne jest zatem poznanie i omówienie zasad przeprowadzania kontroli bhp w zakładzie pracy. Przydatna w tej kwestii jest także wewnętrzna procedura. Obejrzyj webinarium pt. Praktyczne aspekty wewnętrznych kontroli bhp. Odśwież swoją wiedzę i przygotuj własną zakładową procedurę kontroli warunków pracy w firmie.
Obowiązkiem pracownika służby bhp, jak również osoby wykonującej zadania tej służby, jest sporządzanie okresowych analiz stanu bhp. Warto pamiętać, że funkcjonowanie zakładowych struktur bhp, a także prawidłowość wywiązywania się z obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp kontrolowana jest przez inspektorów pracy. Weryfikacji może podlegać zatem również zawartość analizy stanu bhp– w kontekście propozycji przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kontrola warunków pracy to zadanie pracownika służby bhp. Stanowi m.in. podstawę okresowej analizy stanu bhp w firmie. Należy zatem odpowiednio przygotować się i przeprowadzić taką wewnętrzną kontrolę. Rodzi się jednak pytanie od czego zacząć, na co zwracać uwagę. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na te pytania. Wskazuje najważniejsze kwestie, które powinny zostać ujęte podczas kontroli, aby stanowić punkt wyjścia dla okresowej analizy stanu bhp.
Ryszard Celeda Stowarzyszenie Ochrony Pracy
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Jakie powinny być pierwsze kroki specjalisty ds. bhp w nowej firmie, z którą podpisał umowę na świadczenie usług z zakresu BHP i PPOŻ?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Tam gdzie istnieje możliwość przesłania efektów pracy drogą elektroniczną, a praca nie wymaga czynności skooperowanych oraz bieżącego nadzoru ze strony pracodawcy istnieje podstawa do powierzenia pracy w formie telepracy. Mimo, iż przeważnie realizowana jest ona w domu telepracownika nie może być wykonywana w dowolnych warunkach. Rolą pracodawcy jest nie tylko właściwe wyposażenie telepracownika, ale również przeprowadzanie kontroli wykonywania telepracy pod względem bhp. Czy pracownik może się nie zgodzić na taką kontrolę?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jesteś koordynatorem ds. bhp na terenie budowy. Przeprowadziłeś kontrolę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracowników świadczących pracę na budowie. Wyniki przeprowadzonych na budowie kontroli powinieneś odnotowywać w dzienniku kontroli bhp budowy. Aby ułatwić Ci pracę eksperci Portalu BHP przygotowali wzór dziennika kontroli bhp na placu budowy. Pobierz gotowy do wypełnienie druk.
Czy pierwsza kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy telepracownika przed rozpoczęciem pracy powinna odbyć się osobiście w miejscu wykonywania przez niego pracy, czyli w domu? Czy można odbyć taką kontrolę zdalnie? Jeżeli kontrola musi odbyć się osobiście, to co konkretnie powinno być skontrolowane - jaki powinien powstać dokument z kontroli? Co jeśli pracownik nie ma odpowiedniego krzesła pracowniczego - to czy pracodawca powinien je dostarczyć? Co w przypadku jeżeli praca nie jest wykonywana w domu lecz w biurze co-workingowym, w którym podnajmujemy dla pracownika tylko stanowisko pracownicze? Czy dla pracownika wykonującego pracę w formie telepracy powinny powstać inne niż dla pracy w biurze pracodawcy Instrukcje BHP?
Mariusz Foremniak,
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Karę grzywny – 10 000 zł. – za niedopełnienie obowiązków zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy orzekł Sad Rejonowy w Poznaniu. Wniosek o ukaranie osoby odpowiedzialnej między innymi za niezabezpieczenie miejsca wypadku złożył Inspektora pracy po przeprowadzeniu kontroli w jednej z poznańskich firm. Jednak skala i lista przewinień względem bhp w tej firmie była zastraszająca.
PIP zapowiedział przed Komisją Do Spraw Kontroli Państwowej prowadzenie w 2015 r. dalszych kontroli bezpieczeństwa i higieny przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna. Działania Państwowej Inspekcji Pracy wynikają ze znacznej liczby wypadków jakie mają miejsce przy takich pracach i ich tragicznych następstw. Zatem zakłady usług leśnych znajdą się na celowniku PIP, wszystko po to aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom wykonującym ścinkę i zrywkę drewna.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone