Sklep
Monitoring wizyjny w związku z przepisami RODO został uregulowany w Kodeksie pracy Przesłanką jego wprowadzenia są szeroko rozumiane względy bezpieczeństwa u pracodawcy. Można zatem przyjąć, że dopuszczalne jest wykorzystywanie jego zapisów do celów szkoleniowych. Jednak w związku z brakiem szczegółowych wskazań dotyczących zasad wykorzystania zapisów monitoringu zakładowego w ramach szkoleń bhp, w przypadku gdy zarejestrowane obrazy pozwalają na identyfikację osób, wówczas powinno się uzyskać od nich zgodę na wykorzystywanie ich wizerunku do celów szkoleniowych. Oto wzór zgody jaką może podpisać pracownik.
W przypadku wprowadzenia monitoringu wizyjnego obowiązkiem pracodawcy będzie m.in. poinformowanie pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy, na piśmie, informacji o celu i zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu wizyjnego. Pracodawca może wywiązać się z tego obowiązku wykorzystując do tego niniejszy wzór oświadczenia.
Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy, na piśmie, informacji o celu i zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu wizyjnego. W celu właściwego wywiązania się przez pracodawcę z tego obowiązku eksperci Portalu BHP przygotowali wzór pisemnego oświadczenia pracownika potwierdzający przekazanie mu wymaganych informacji. Forma pisemna jest najlepszą formą do celów dowodowych, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba wykazania przez pracodawcę faktu wywiązania się z powyższego obowiązku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone