Sklep
Jednym z celów monitoringu z wykorzystaniem kamer przemysłowych jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Analiza takiego monitoringu może dostarczyć informacji na temat naruszeń przepisów bhp przez poszczególnych pracowników. Jednak nie zawsze pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności będzie bezproblemowe. Przeszkodą może się okazać np. maseczka uniemożliwiająca jednoznaczną identyfikację osoby dopuszczającej się naruszenia.
Sebastian Kryczka
Epidemia COVID-19 skłania do refleksji nad tradycyjnym ujęciem miejsca pracy jakim jest siedziba pracodawcy lub inna jego jednostka organizacyjna. Wykonywanie pracy na odległość może sprzyjać zarówno osłabieniu dyscypliny pracy, jak również stwarzać trudności dowodowe w sytuacji wystąpienia wypadku. Czy uzasadnia to zastosowanie monitoringu wizyjnego w miejscu pracy zdalnej?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy, na piśmie, informacji o celu i zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu wizyjnego. W celu właściwego wywiązania się przez pracodawcę z tego obowiązku eksperci Portalu BHP przygotowali wzór pisemnego oświadczenia pracownika potwierdzający przekazanie mu wymaganych informacji. Forma pisemna jest najlepszą formą do celów dowodowych, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba wykazania przez pracodawcę faktu wywiązania się z powyższego obowiązku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone