Sklep
Pracownik uległ, wypadkowi przy pracy. Podczas czynności porządkowych pracownica upadła z krzesła. Nie skorzystała z drabinki, chociaż ta była zapewniona. Spełniona została definicja wypadku:
zdarzenie nagłe – wykonywanie czynności porządkowych podczas pracy;
przyczyna zewnętrzna – upadek z krzesła, utrata równowagi;
uraz – złamanie ręki,
związek z pracą – wykonywanie czynności porządkowych.
Czy złamanie przepisów bhp należy wpisać w protokole powypadkowym w pkt. 5, co poskutkuje pozbawienie poszkodowanej prawa do świadczeń z ZUS? Czy w takim przypadku można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy w związku z nieprzestrzeganiem przepisów bhp?
Halina Góralska
Państwowa Inspekcja Pracy co roku odnotowuje tysiące skarg, które dotyczą bhp. Uruchomiane jest wówczas postępowanie kontrolne realizowane przez inspektorów pracy. Jego celem jest wykluczenie lub potwierdzenie zawartych w skargach doniesień. Niedługo powinna się ukazać ustawa ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Czy zgłaszanie naruszenia z zakresu bhp będzie możliwe na podstawie projektowanej ustawy o ochronie sygnalistów?
Sebastian Kryczka
Bezpośredniość związku zachodzącego pomiędzy naruszeniem przepisów bhp a zagrożeniem dla zdrowia i życia występuje wtedy, gdy naruszenie tych przepisów jest tego rodzaju, że skutek w postaci zagrożenia życia lub zdrowia jest wynikiem samego naruszenia przepisów bhp, bez konieczności wystąpienia dodatkowej przyczyny – orzekł Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w sprawie o sygn. akt III AUa 743/14.
Aneta Mościcka
Konsekwencją przepisu, że na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bhp, jest bezwarunkowa odpowiedzialność pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca nie może się od niej uwolnić mówiąc, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. w wyroku z 1 sierpnia 2013 r., sygn. akt III APa 9/13.
Rażące naruszenia przepisów bhp to takie naruszenie tych przepisów, które stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pracowników. Należy opowiedzieć się za ścisłą interpretacją określenia bezpośredniego zagrożenia jako elementu koniecznego dla zdefiniowania danego naruszenia przepisów BHP jako rażącego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2014 r., sygn. akt I UK 318/13.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone