Sklep
Jakie musi przejść szkolenie i jakie powinien nabyć uprawnienia pracownik obsługujący platformę przewożącą wózki inwalidzkie przez schody?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
16 lipca 2014 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) przywracające czas pracy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w wymiarze nie wyższym niż 7 godz. na dobę i 35 godz. w tygodniu. Jednak skrócony wymiar czasu pracy należy stosować już od 10 lipca 2014 r.
Jakie są wymagania związane z odpowiednim przygotowaniem stanowiska pracy dla osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Dodam, że nie mam tutaj na myśli niepełnosprawności ruchowej. Jeśli chodzi o te funkcje, to osoba ta jest w pełni sprawna. Jedyny problem związany jest z narządem mowy, który utrudnia jedynie prawidłową komunikację. Proszę nakierować mnie, czy projektując stanowisko pracy przy komputerze muszę pracownikowi zapewnić specjalne udogodnienia, czy wystarczy stworzyć standardowe stanowisko zgodne z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Proszę o wskazówkę, jak zabrać się do tego tematu i na jakich aktach prawnych opierać swoje działania?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
W budynku biurowym firma wynajmuje 5 kondygnacji nadziemnych, jedynie na jednej z nich pracę wykonują osoby niepełnosprawne, na pozostałych nie, jednakże osoby te mogą się tam udać np. na kilkugodzinne szkolenie, bądź jakiekolwiek spotkanie. Każda z kondygnacji jest wyposażona dodatkowo w wc dla osób niepełnosprawnych, jednakże pracodawca chce zmienić wnętrze jednej z kondygnacji i zamierza zlikwidować właśnie wc dla osób niepełnosprawnych na tej kondygnacji (na stałe nie pracują tam osoby niepełnosprawne), czy może to zrobić? Czy jeśli na danej kondygnacji wykonuje pracę choćby jedna osoba niepełnosprawna, musi już być dla niej dostępna toaleta spełniająca wymagania dla osób niepełnosprawnych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jakie są wymagania dla pomieszczeń higienicznosanitarnych dla osób niepełnosprawnych?
Proszę o informację, czy dopuszczalne jest zastąpienie pochylni dla osób niepełnosprawnych na wózkach schodołazem? Kwestia dotyczy niewielkiego lokalu dziennego pobytu seniora, małej szkoły oraz przedszkola. Na pochylnię brak miejsca i przewiduje się raczej pojedyncze przypadki osób niepełnosprawnych. Jednocześnie statut przedszkola nie zakłada, ze jest to przedszkole zintegrowane. A zatem, czy w takiej sytuacji musi być zapewniony dostęp dla osób niepełnosprawnych na wózkach?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych znajdują się pewne ułatwienia dla osób na wózkach, jednak jedno z dzieci (o wadze 60 - 70kg) ma wózek inwalidzki bez skrętnych przednich kółek, a zakręty w korytarzach są dość wąskie. W tego typu placówkach najczęściej pracują kobiety i mocno się nadwyrężają (zwłaszcza nadgarstki), gdy całym ciężarem ciała muszą się opierać na wózku, by przechylić go na tylne koła i skręcić w korytarzach. Wiem, że być może budynek nie spełnia norm dot. ciągów komunikacyjnych, ale to i tak nie rozwiązuje problemu skrętu wózka. Są przepisy regulujące dopuszczalną wagę oraz dystans na jakim można przenosić przedmioty, ale czy są jakieś dot. nacisku? Wózek posiada wszelkie atesty.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone