Sklep
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Dokonał zgłoszenia wypadku po miesiącu od daty zdarzenia (jednocześnie tydzień czasu po zakończonym okresie zwolnienia lekarskiego). Czy pracodawca może ukarać pracownika karą nagany, pieniężną lub upomnienia za nieuzasadnioną zwłokę w zgłoszeniu wypadku?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wypadku przy pracy, nie powinien być tajemnicą osoby poszkodowanej. Obowiązkiem poszkodowanego, jeżeli jego stan na to pozwala, jest niezwłoczne zawiadomienie o wypadku przełożonego. Obowiązek taki spoczywa ponadto na każdym pracowniku. Jednak w przepisach szczególnych, regulujących zakres obowiązków osób kierujących pracownikami, obowiązek zawiadomienia nie jest jasno określony. Może to budzić wątpliwości, czy w przypadku zatajenia wypadku przez poszkodowanego, osoba kierująca pracownikami musi zawiadomić o zdarzeniu przełożonego.
Sebastian Kryczka,
Wypadku komunikacyjnym zostało poszkodowanych dwóch pracowników (wypadek zbiorowy), jednak w wyniku przeoczenia nie powiadomiono o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy. Czy można takie zawiadomienie złożyć po upływie np. dwóch miesięcy od zaistnienia wypadku?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jestem na okresie próbnym, uległem wypadkowi w pracy. Zakład proponuje przedłużenie mojej umowy w zamian za nie zgłaszanie wypadku. Co mogę stracić, a co zyskać na takim układzie?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone