Sklep
Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca konieczności dostępu do defibrylatorów w miejscach publicznych, również w miejscu pracy. Jak wynika z badań w 34 % organizacji, które zainstalowały u siebie takie urządzenia, co najmniej raz skorzystano z nich w celu ratowania życia. Podkreślmy, że prawdopodobieństwo uratowania życia przy wykorzystaniu defibrylatora wyraźnie wzrasta – aż do 70 % poszkodowanych. Czy w Twojej firmie jest defibrylatora AED?
Na uratowanie osoby poszkodowanej mamy maksymalnie 10 minut. Po pierwszych 4 po zatrzymaniu krążenia następują nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. Jednak jak się okazuje, aż 30 % pracowników fizyczno-umysłowych przyznaje się, że nie potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niezbędne zatem są szkolenia pracowników z pierwszej pomocy oraz sprzęt do reanimacji w zakładach pracy.
Każdy pracodawca ma obowiązekorganizowania w firmie punktów pierwszej pomocy. Taki punkt zazwyczaj kojarzy się z apteczką wisząca na ścianie. Jednak nawet najlepiej wyposażona apteczka nie wesprze nas kiedy nastąpi Nagłe Zatrzymanie Krążenia i trzeba będzie działać by ratować ludzkie życie. W takim wypadku defibrylator AED może okazać się niezastąpiony. Na pytania dotyczące tego urządzenia dla Portalu BHP odpowiada Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, partner Physio-Control Polska.
W trosce o bezpieczeństwo pracowników FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., jeden z największych producentów mebli w Europie, wyposażyły swoje zakłady produkcyjne w automatyczne defibrylatory zewnętrzne – AED. Te małe i proste w obsłudze urządzenia w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia ratują ludzkie życie.
W Europie co 45 sekund dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, a skala tego problemu dotyczy od 300 000 do 700 000 osób rocznie. W związku z tym coraz więcej instytucji publicznych i firm prywatnych wyposaża swoje budynki, a nawet samochody służbowe w AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Jednak samo zakupienie i powieszenie urządzenia nie uratuje komuś życia, pracownicy muszą umieć go używać.
Piotr Skura instruktor BLS AED Europejskiej Rady Resuscytacji
Co roku, już od kilku lat w Grupie Dalkia organizowany jest Tydzień Bezpieczeństwa. Podczas tego tygodnia organizowane są m.in. ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy, obsługi defibrylatora AED, symulacje pożaru i jego gaszenia oraz sposobu postępowania w innych sytuacjach niebezpiecznych. Budujemy kulturę bezpieczeństwa opartą na wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu ludzi.
W firmie, w której pracuję został zakupiony defibrylator. Sprzęt został przekazany przez przedstawiciela firmy, który również przeprowadził 3 godzinne szkolenie z eksploatacji i obsługi tego sprzętu. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy, którzy ukończyli dodatkowo 12-godzinne szkolenie z pierwszej pomocy. Czy pracownicy są upoważnieni do użytkowania tego sprzętu, czy muszą przejść dodatkowe szkolenie może pod okiem lekarza?
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone