Sklep
Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 roku będą obowiązywały nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wyniesie 704 zł.
W przypadku dochodzenia roszczeń jednorazowych (odszkodowanie, zadośćuczynienie), powtarzających się (renta uzupełniająca) i uzupełniających wynikających z czynów niedozwolonych - jeżeli mają charakter majątkowy - przedawnienie regulowane jest przez art. 4421 § 1 oraz 2 kc.
Od 27 lipca 2012 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz.U. z 2012 r., nr 804).
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Rok temu pracownik uległ wypadkowi na terenie zakładu w wyniku czego doznał urazu w postaci otarcia skóry lewego policzka i lewej strony nosa. Nie otrzymał zwolnienia lekarskiego. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Jednak zakład pracy do tej pory nie otrzymał żadnego orzeczenia z wypisami od lekarza orzecznika ZUS. Czy to możliwe, że jest to spowodowane tym, że pracownik nie otrzymał odszkodowania, o które się ubiegał?
Anna M. Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
1 kwietnia 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w art. 12 i 14 ust. 1-4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322), dalej: ustawa wypadkowa. Czas stosowania nowych wskaźników określono do 31 marca 2012 r. Przedstawiamy Wam je w poniższej tabeli.
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Od 1 kwietnia 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czas stosowania nowych wskaźników określono do 31 marca 2012 r.
Dnia 3 lutego 2011 r. uległy zmianie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 10 marca 1992 r. w sprawie przyznawania i wypłaty odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 29, poz. 129 ze zm.).
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jeżeli pracownik nie chce ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to czy powinien na piśmie złożyć taką odmowę? Czy wystarczy tylko ustne zgłoszenie, że nie chce, aby pracodawca wysyłał do ZUS jego dokumentację powypadkową?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone