Sklep
W wielu firmach, w okresie jesienno-zimowy, pracodawcy zastanawiają się, jak zapewnić na stanowisku pracy temperaturę zgodną z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie starają się obecnie zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń pracy. Jest to możliwe! Natomiast nie zawsze minimalna temperatura wskazana w przepisach będzie równoznaczna z zapewnieniem komfortowych warunków pracy. Trudne warunki pracy mają znaczny wpływ na produktywność i zaangażowanie pracowników. Co mówią przepisy o minimalnej temperaturze, jaką pracodawca ma obowiązek zapewnić w pomieszczeniu pracy? Jakie straty finansowe może przynieść nadmierna oszczędność na ogrzewaniu? W jaki sposób można uchronić obiekt przed wychłodzeniem? Odpowiedzi na takie oraz inne pytania można znaleźć w tym e-booku.
Ciepło w domach jest potrzebne – w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Polska jest takim krajem, gdzie ma się do czynienia ze zmiennymi warunkami klimatycznymi. Ogrzewanie jest potrzebne i możliwe jest jego dostarczenie na różne sposoby. Są to m.in. w stanie zapewnić grzejniki aluminiowe – doskonale znane elementy, jakie można spotkać w domach, a także w wielu budynkach o charakterze komercyjnym.
W okresie zimowym kominy pracują niemal całą dobę – przekłada się to wówczas na stan przewodu kominowego. Panujący klimat ma również bezpośredni wpływ na sam komin. Z jednej strony intensywny przepływ produktów spalania w przewodzie kominowym, a z drugiej niskie temperatury. Co to oznacza dla komina? Jak uniknąć problemów z kominem oraz ogrzewaniem w okresie zimowym?
W momencie rozpoczęcia kolejnego sezonu grzewczego pojawiają się pytania dotyczące wymagań bhp, jakie musi spełniać instalacja ogrzewania w pomieszczeniach pracy. Często zastanawiamy się, jaka może być minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy. W tym artykule omawiamy zatem zagadnienia dotyczące zasad ogrzewania pomieszczeń pracy oraz minimalnej temperatury w poszczególnych rodzajach pomieszczeń pracy.
Zygmunt Wieczorek
specjalista ds. analiz i prewencji
zagrożeń zawodowych
Ten artykuł przypomni Ci:
Minimalne temperatury dla pomieszczeń pracy,
temperatury obliczeniowe dla ogrzewanych pomieszczeń w firmie,
wymagania techniczne w zakresie ogrzewania
Czy osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru (grupa 2 - urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne) może przeprowadzać kontrole systemu ogrzewania i klimatyzacji w budynku?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy do ogrzewania pomieszczeń, w tym szatni pracowniczej można wykorzystywać nagrzewnice montowane na butlach gazowych? Jeśli tak, to jaka wentylacja pomieszczenia musi być w tym przypadku zapewniona?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie wymagania bhp w zakresie ogrzewania pomieszczeń musi spełnić zakład pracy?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone