Sklep
Od 1 listopada rozpoczął się okres jesienno-zimowy. W okresie tym pojawiają się dodatkowe zagrożenia wypadkowe i chorobowe pracowników. Dlatego bardzo istotne jest, aby do warunków środowiska pracy, z którymi mamy do czynienia w zimie, dobrze przygotować siebie, pracowników i przede wszystkim pracodawcę. Trzeba pamiętać, że okres jesienno-zimowy niesie za sobą dodatkowe obowiązki zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby, a także samych pracowników.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przepisy rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów definiują okres zimowy jako okres, który niebawem się rozpocznie. Jest to bowiem przedział czasu od 1 listopada do 31 marca. Co ciekawe pojęcie okresu zimowego pojawia się również w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jednak nie jest tam zdefiniowane. Czy zatem na potrzeby wykonywania prac na otwartej przestrzeni, w kontekście zapewnienia źródeł ciepła, okres zimowy to również przedział czasu od 1 listopada do 31 marca ?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca przydziela odzież i obuwie ochronne i robocze na 2 okresy zimowe? Czy w przepisach prawnych jest zdefiniowany "od kiedy do kiedy" trwa okres zimowy? Czy pracodawca sam może ustalić czas trwania okresu zimowego? Czy pracodawca powinien wprowadzić do regulaminu pracy odpowiedni zapis?
Lesław Zieliński
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone