Sklep
Czy pracodawcy grozi odpowiedzialność za skierowanie pracownika na badanie okresowe w czasie epidemii COVID-19, skoro nie ma takiego obowiązku podczas epidemii?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Przy zmieniających co dziennie przepisach dotyczących walki z epidemią koronawirusa, nowych zakazach i obostrzeniach można się zastanawiać, które przepisy obowiązują nadal, a które nie. Taka wątpliwość może dotyczyć przepisów o zawieszeniu obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników na czas epidemii. Czy w dalszym ciągu są one w mocy prawnej? Czy nastąpiły w tej sprawie jakieś zmiany? Sprawdź, jak sytuacja w tej kwestii wygląda dziś.
Czy w związku z obawą o swoje zdrowie i strachem przed wizytą w szpitalu z powodu koronawirusa (pracownik ze stopniem niepełnosprawności – schorzenia kardiologiczne) pracownica może odmówić dostarczenia orzeczenia lekarskiego z badań okresowych powołując się na art. 12a. 1. i 2. ustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19?
Pracownik w ramach badań okresowych, ze względu na pracę przy monitorze ekranowym, odbył również badanie okulistyczne. Na jego podstawie otrzymał zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym ale bez recepty określającej jakie to mają być konkretnie szkła (bez określenia wady wzroku i doboru odpowiednich szkieł). Czy pracownik może w takim przypadku udać się prywatnie do lekarza okulisty celem dobrania szkieł do wady wzroku i obciążyć pracodawcę rachunkiem za to badanie? Czy w trakcie badania okresowego, lekarz okulista jest zobligowany do doboru szkieł korekcyjnych i wydania na nie recepty?
Jan. M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy uzależniona jest od wykazania przez pracownika w toku procesu, że praca została zorganizowana nieprawidłowo, albo że istniejące realne zagrożenia przy jej wykonywaniu nie zostały rozpoznane, bądź że zagrożenia faktycznie rozpoznane nie zostały wyeliminowane przez pracodawcę, co w konsekwencji doprowadziło do wypadku.
Aneta Mościcka
Czy pracownicy wykonujący czynności na dachu polegające np. na okresowym jego przeglądzie albo sprawdzeniu pokrywy śnieżnej muszą wykonywać badania okresowe związane z wysokością powyżej 3 m?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone