Sklep
Pracownik wykonujący pracę przed monitorem ekranowym, jeżeli wynika to z zalecenie lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną na pracownikami, powinien być zapewnioną korekcję wzroku przez cały okres współpracy – w tym do końca okresu wypowiedzenia. Problem powstanie w sytuacji, gdy korekcja taka zostanie zalecona w ramach badań kontrolnych przypadających w okresie wypowiedzenia. Czy w takim przypadku pracodawca musi zapewniać okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym w okresie wypowiedzenia.
Sebastian Kryczka
Czy zatrudniając telepracowników korzystających z prywatnych laptopów, pracodawca jest zobowiązany zapewnić dofinansowanie do okularów? Praca przy laptopie wynosi więcej niż 4 godz. dziennie.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownica pracuje na stanowisku administracyjno-biurowym. Pracuje przy monitorze ekranowym 8 godzin, wszelkie przerwy są zapewnione. Pracownica chodzi na co dzień w okularach. W czasie okresowych badań lekarskich w styczniu 2016, lekarz medycyny pracy zapisał w orzeczeniu - praca w okularach przy monitorze ekranowym. Pracownica wykorzystała receptę i pracodawca zwrócił koszty wykonania okularów. Kolejny termin badań okresowych to styczeń 2018. W tym momencie pracownica skarży się na ból oczu, pieczenie, mówi, że słabo widzi. Chciałaby od pracodawcy kolejne skierowanie na badania, aby pójść do okulisty. Z punktu widzenia działu BHP, nie widzę przeciwwskazań. Pracownica we własnym zakresie wykonała badania wykluczające cukrzycę, zmiany w tarczycy. Dział kadr twierdzi, że to precedens i skierowania nie wyda i pracownica ma czekać do kolejnych badań okresowych. Czy słusznie?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Na podstawie jakiego dokumentu pracownik powinien otrzymać zwrot kosztów za zakup okularów korygujących wzrok? Czy na podstawie orzeczenia lekarskiego lekarza medycyny pracy, w którym zapisał zalecenie – praca przy monitorze ekranowym w szkłach korekcyjnych, czy na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty chorób wzroku (okulisty), który zaleca również pracę przy monitorze ekranowym w szkłach korekcyjnych?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy można w jednostce samorządowej między profilaktycznymi okresowymi badaniami lekarskimi wysłać pracownika na dodatkowe badanie wzroku i dokonać dopłaty do nowych okularów do pracy przy monitorze ekranowym? Jeżeli tak, to co się z tym wiąże, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że jest to złamanie dyscypliny finansowej i należy odprowadzić jakiś podatek?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy dla kierowcy samochodu osobowego służbowego do 3,5 t. oraz powyżej należy przyznać okulary przeciwsłoneczne jako środek ochrony indywidualnej?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownicy biura obsługi klienta w firmie pracują rotacyjnie na kilku stanowiskach. W ciągu tygodnia przez kilka dni (2,3 czasem 4, a nawet 5) pracują przy komputerze w wymiarze przekraczającym połowę dobowego wymiaru czasu pracy (często przez całą – 10-godzinną zmianę). W pozostałe godziny, które zostają im do przepracowania w ciągu danego dnia wykonują inne czynności, nie wymagające pracy przy komputerze w ogóle. Zdarzają się także dni, kiedy pracownicy nie wykonują pracy przed monitorem w wymiarze godzin przekraczającym połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jak przy takim przydziale obowiązków interpretować przepis o obowiązku pracodawcy polegającym na zapewnieniu okularów korygujących wzrok w przypadku, gdy zaleci je lekarz przeprowadzający badania okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej?
Pracownik administracyjno-biurowy (pracujący prze komputerze powyżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy) w ramach profilaktycznych badań okresowych otrzymał zaświadczenie o refundacji okularów ochronnych (nie będących jednocześnie okularami korygującymi) wystawione przez lekarza medycyny pracy. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji kosztu zakupu okularów ochronnych na podstawie takiego zaświadczenia?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone