Sklep
ZUS przekazuje do zakładu pracy informacje o ewentualnym stwierdzeniu uszczerbku na zdrowiu lub o wypłacie odszkodowania z tytułu wypadku. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Czy wysokość odszkodowania i procent uszczerbku na zdrowiu to informacja dla poszkodowanego, a tajemnica dla firmy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik myjni otrzymał orzeczenie wydane przez lekarza, orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Czy fakt ten uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na tym stanowisku? Jeżeli można zatrudniać taką osobę, to jakie warunki pracy musi stworzyć pracodawca i jakie instytucje należy zawiadomić o fakcie zatrudnienia?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Rok temu pracownik uległ wypadkowi na terenie zakładu w wyniku czego doznał urazu w postaci otarcia skóry lewego policzka i lewej strony nosa. Nie otrzymał zwolnienia lekarskiego. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Jednak zakład pracy do tej pory nie otrzymał żadnego orzeczenia z wypisami od lekarza orzecznika ZUS. Czy to możliwe, że jest to spowodowane tym, że pracownik nie otrzymał odszkodowania, o które się ubiegał?
Anna M. Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone