Sklep
Właściwy dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń funkcjonujących w czasie pożaru jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznej ewakuacji ludzi. To również jeden z podstawowych wymogów stawianych obiektom budowlanym. Zatem jeżeli planujecie w firmie wymianę instalacji elektrycznych, systemów ppoż. lub prowadzicie remonty bądź dostosowujecie/adoptujecie obiekty budowlane na potrzeb zakładu pracy powinniście przeczytać ten artykuł.
inż. Michał Świerżewski
specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym; biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy i jakie maszyny stolarskie (obróbka mechaniczna drewna) powinny mieć oświetlenie zapasowe?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy można stwierdzić, że stanem zagrożenia życia jest brak projektów oświetlenia awaryjnego? Stwierdziłem przy ostatniej kontroli, że dział odpowiedzialny za przechowywanie projektów nie ma wszystkich projektów oświetlenia awaryjnego. Oświetlenie awaryjne istnieje czyli faktycznie jest zainstalowane w budynkach, działa i przechodzi wymagane coroczne badania zgodne z obowiązującymi przepisami i PN, brakuje natomiast części projektów w/w oświetlenia. Czy w takim przypadku organ kontrolny może stwierdzić stan zagrożenia życia, odnosząc się do rozp. w sprawie ochrony ppoż. budynków i terenów cyt. "stanem zagrożenia życia może być brak wymaganego oświetlenia awaryjnego"
Lesław Zieliński
Czy na lampach awaryjnych musi być zaznaczony 2 cm żółty pasek?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Co składa się na oświetlenie awaryjne w przedszkolu, w którym przebywa 100 dzieci, budynek jednokondygnacyjny, o pow. ok. 900 m2? Czy oświetlone ma być wyjście ewakuacyjne (napis), czy również droga ewakuacyjna (kierunek ewakuacji)?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Jakie są zasady stosowania oświetlenia awaryjnego po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących warunków technicznych budynków?
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone