Sklep
Jakie powinien mieć uprawnienia elektryk do przeprowadzania badań natężenia światła w pomieszczeniach pracy oraz badań natężenia światła ewakuacyjnego na drogach ewakuacyjnych? Po kontroli, okazało się, że nie działa oświetlenie ewakuacyjne, a na korytarzach oświetlenie zwykłe jest w uznaniu pracowników za "słabe". Pracodawca zmuszony jest zakupić nowy zestaw lamp. Czy elektryk, który podejmuje się wykonać powyższe badania ma prawo oczekiwać od specjalisty ds. bhp wytycznych w jaki sposób ma ten pomiar wykonać; np. pytając ile lx ma mieć określone miejsce?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Tworzenie komfortowej przestrzeni biurowej jest obowiązkiem pracodawców związanym z bhp. Aby stworzyć idealny „kąt” dla pracownika, bierze się pod uwagę wiele czynników. Jednak nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę z faktu, jak wiele zależy od odpowiedniego oświetlenia w biurze. Jak ważna jest właściwe dobrana barwa światła, czy jego natężenie. Zobacz zatem, jak prawidłowo oświetlić biuro.
Prace na terenie budowy prowadzone są w różnych porach dnia, także po zapadnięciu zmroku. Ponadto wiele czynności czy to we wnętrzach budynków, czy w obiektach zaplecza także w dzień może wymagać doświetlenia światłem sztucznym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe (pod względem natężenia, barwy) oświetlenie stanowisk pracy na budowie. Przedstawiamy zatem wymagane parametry oświetlenia dla terenu budowy.
mgr inż. Janusz Strzyżewski
członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa
Korzyści:
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Zapewnić prawidłowe oświetlenie terenu budowy co może uchronić pracowników od wypadku;
Zadbać o właściwe oświetlenie stanowiska pracy na budowę, dzięki czemu praca będzie efektywna;
Właściwe wywiązać się z obowiązku prawidłowego oświetlenia stanowisk pracy i uchronić się o wstrzymania pracy przez inspektora bhp w razie kontroli.
Pracodawca zapewnia pracownikowi na stanowisku administracyjno-biurowym oświetlenie minimum 500 lx. Czy pracodawca powinien również egzekwować włączanie światła przez pracowników, aby spełnić te wymagania, czy zależy to od preferencji pracownika? Czy pracownik może nie włączać oświetlenia jeśli nie czuje takiej potrzeby?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca musi uzyskać zgodę inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z inspektorem pracy. Jednak rodzi się pytanie, jakie informacje i załączniki powinien zawierać wniosek o taką zgodę?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Korzyści
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
W nowym budynku firmy, proponuje się zainstalowanie oświetlenia dynamicznego. Czy jest to oświetlenie specjalne, poprawiające warunki pracy? Jak wpływa na środowisko pracy?
mgr inż. Janusz Strzyżewski członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa
Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy jest oświetlenie. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk. Sprawdź zatem, jak zapewnić odpowiednie oświetlenie miejsc pracy i tym samym poprawić warunki oraz wydajność pracy.
Jak wygląda procedura dopuszczenia do użytkowania stanowiska pracy w pomieszczeniu bez okien (okno jest tylko w drzwiach i "wychodzi" na halę produkcyjną)?
Jan M. Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie warunki muszą być spełnione przy projektowaniu oświetlenia stanowisk pracy maszyn szwalniczych? Dotychczas pomieszczenie gdzie znajdują się te stanowiska jest oświetlane światłem sztucznym górnym (lampy jarzeniowe) oraz zapewniony jest dopływ światła dziennego. Mamy zamiar w firmie ograniczyć używanie oświetlenia górnego wprowadzając oświetlenie stanowiskowe. Oświetlenie górne zostawić w ilości zapewniającej tylko bezpieczne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W pomieszczeniach szkoły i placówki powinno być zapewnione m.in. właściwe oświetlenie. W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, które powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie. Niezależnie od oświetlenia dziennego we wszystkich pomieszczeniach szkoły należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Waldemar Klucha
Pracodawca prowadzi punkt krawiecki zatrudniając w nim osoby wykonujące czynności krawieckie na podstawie krótkoterminowych umów cywilnoprawnych (umów zleceń/umów o dzieło). Osoby te w takim punkcie czynności wykonują czasami po 8 godzin dziennie. Czy w w/w przypadku punkt krawiecki może być prowadzony w pomieszczeniu piwnicznym nieposiadającym okien a tylko oświetlenie sztuczne? Jak do takiego przypadku odnoszą się przepisy prawne?
Mariusz Foremniak
Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na oświetlenie sztuczne w pomieszczeniach stałej pracy powinno być oparte na przepisach prawa pracy, a nie przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które jest wydane na podstawie Prawa budowlanego. Ponadto przy wydawaniu postanowienia w sprawie możliwości zastosowania oświetlenia sztucznego w miejscu pracy organy inspekcji pracy muszą mieć także na uwadze specyfikę danej działalności pracodawcy i przepisy jej dotyczące, np. specjalne wymagania dotyczące produkcji leków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracodawca jest zobowiązany do wysłania pracownika do lekarza okulisty (ewentualnie pokrycia kosztów okularów korygujących) ze względu na pracę wykonywaną na stanowisku produkcyjnym w warunkach oświetlenia wyłącznie sztucznego? Pracownik produkcyjny spędza w takich warunkach ok. 8 godzin.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
W zakładzie produkcyjnym istnieje wyłącznie oświetlenie sztuczne. Czy z tego powodu istnieje konieczność przeprowadzenia pomiarów oświetlenia? Jeżeli nie przeprowadzę w zakładzie pomiarów oświetlenia to czy pracodawca nie poniesie jakiś konsekwencji z tego tytułu? Jeżeli przeprowadzę takie pomiary to czy pracodawcy przyniesie to jakieś korzyści?
Podczas kilkuletniej pracy na stanowisku spawacza wzrok pracownika się zdecydowanie pogorszył. Przyczyniła się do tego praca w warunkach oświetlenia sztucznego. Czy w tym wypadku spawaczowi należą się okulary korygujące?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone