Sklep
Czy pracodawca musi zorganizować pomieszczenie – palarnię papierosów, na terenie zakładu pracy? Czy może odstąpić od takiej organizacji? Na terenie całego zakładu jest wdrożony zakaz palenia papierosów.
Halina Góralska
W związku z wprowadzeniem zakazu palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy zostało wyznaczone miejsce, w którym pracownicy mogą palić. Czy pracownik może opuścić stanowisko pracy w celu zapalenia papierosa? Czy taka nieobecność będzie traktowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona na stanowisku pracy?
Mariusz Foremniak,
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Od 15 listopada 2011 roku kwestia palenia bądź nie pracownika, przestała być jego indywidualną sprawą. W Polsce wprowadzony został całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach miejsca pracy. Jedne przedsiębiorstwa zdecydowały się skierować swoich pracowników przed budynek, inne postanowiły zainwestować niemałe pieniądze w postawienie zakładowej palarni. Jest jednak jeszcze inne rozwiązanie dużo lepiej wpływające na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom w firmie.
6 września 2011 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 4 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 173, poz. 1034). Od tej daty palarnie nie są już pomieszczeniami higienicznosanitarnymi.
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy w każdym zakładzie pracy istnieje obowiązek utworzenia palarni? Przykładowo, jeżeli właściciel firmy wydał zakaz palenia dla pracowników, to mimo tego trzeba utworzyć palarnię?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Na terenie Spółki znajduje się kilkanaście budynków zarówno biurowych jak również produkcyjnych. Obowiązuje w nich całkowity zakaz palenia tytoniu. Czy przed opisanymi budynkami ( na zewnątrz ) pracodawca może postawić wiaty zadaszone w pełni osłonięte i wskazać je jako miejsce palenia tytoniu, oznaczając "Tu wolno palić"? Pracownik za zgodą pracodawcy miałby wychodzić na papierosa przed budynek.
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W związku ze zmianami dotyczącymi palarni i pomieszczeń higienicznosanitarnych proszę o wyjaśnienie tematu dotyczącego usytuowania palarni. Czy pracodawca może wyznaczyć plac, teren poza miejscem pracy, przyległy do budynku i postawić tam zadaszone - w pełni osłonięte kabiny wyposażone w popielniczki oraz odpowiednio oznakowane, spełniające wymogi przeciwpożarowe?
Anna M. Błażejczyk specjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
W jaki sposób wpłynąć na zarządcę budynku, aby ten zdyscyplinował pracowników nie przestrzegających przepisów p.poż.(Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego) - palących papierosy w budynku objętym zakazem palenia wprowadzonym przez zarządcę budynku? Czy można zwrócić się ze skargą do instytucji zewnętrznych w zakresie łamania przez pracowników różnych firm zakazu palenia w budynku?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy w związku z ostatnimi zmianami istnieje zakaz palenia tytoniu w pojazdach służbowych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownicy wychodzą na zewnątrz (poza budynek) na papierosa - w pomieszczeniach pracy obowiązuje zakaz palenia i nie ma palarni. Jest informacja o zakazie palenia. W jaki sposób powinien postąpić pracodawca w stosunku do palących pracowników? Karać sankcjami przewidzianymi w regulaminie pracy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone