Sklep
Czy pielęgniarki pracujące w poradni i szpitalu mogą korzystać ze zwrot kosztu zakupu okularów korygujących wzrok? Pragnę podkreślić, iż praca przed monitorem ekranowym w/w osób polega na zarejestrowaniu pacjenta lub wprowadzenie zmian w deklaracji.
Anna Błażejczyk
Czy szatnie dla personelu medycznego w szpitalu mogą być wyposażone w krzesła drewniane?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy podczas naprawy (awarii) windy w szpitalu pielęgniarki i sanitariuszki mogą transportować pacjenta na noszach po schodach np. II piętro? Zgodnie z Kodeksem pracy i rozporządzeniem Rady Ministrów z 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet zabronione jest ręczne przemieszczanie ciężarów przez kobiety w górę. Zaznaczam, że taka sytuacja może zdarzyć się 1-2 razy w tygodniu do czasu wymiany windy.
Z jaką częstotliwością należy przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w placówkach Służby Zdrowia (lecznictwo zamknięte/otwarte) na stanowiskach medycznych i pokrewnych: lekarza, pielęgniarki, technika radiologii, magistra/technika fizykoterapii, technika radiologii, protetyki oraz magistra/technika laboratorium?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
W mojej instytucji zatrudniamy pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego na podstawie umów cywilno-prawnych. W umowie istnieje zapis o złożeniu zaświadczenia o okresowym szkoleniu w zakresie bhp. Honorujemy zaświadczenia z macierzystego ZOZ. Problem polega na zakwalifikowaniu przez naszą firmę stanowiska pielęgniarki jako stanowiska robotnicze z czasookresem szkolenia 3 lata. Natomiast ZOZ (szpital szkoli pielęgniarki raz na 5 lat). Zatem w jakiej grupy szkoleniowej pracowników ująć pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy.
Czy należy sporządzić wykaz prac wzbronionych dla pielęgniarek Zespołu Opieki Zdrowotnej?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
14 października 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 września 2011 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez osoby niebędące lekarzami wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji (Dz.U. nr 206, poz. 1223).
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone