Sklep
Zgodnie z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zadbać o udzielenie pierwszej pomocy. Czy osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy może zdecydować o nie wzywaniu karetki, tylko wraz z przełożonym, podjąć decyzję o zawiezieniu poszkodowanego np. do szpitala do oddziału SOR? Czy takie praktyki są odpowiednie? Czy są jakieś wytyczne jakim środkiem transportu można zawieść poszkodowanego do szpitala np. własnym czy służbowym samochodem? Czy do tego typu działań potrzebne są jakieś procedury?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp, ratownik KPP.
Jak ratować osobę, u której wystąpił wstrząs uczuleniowy?
Adam M. Pietrzak lekarz anestezjolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Jak ułożyć poszkodowanego, by umożliwić mu swobodne oddychanie do czasu przybycia pogotowia ratunkowego?
Adam M. Pietrzak specjalista z zakresu anestezjologii i medycyny ratunkowej, członek Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny
Czy pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy w firmie powinni podpisać stosowne oświadczenia o zapoznaniu się z obowiązkami wynikającymi z tego tytułu, jeżeli tak to w jakiej formie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Lato, słońce ciepło i … owady. Pijemy pyszną kawę, sok, jemy lody lub owoce. Często towarzyszą nam w tych przyjemnościach pszczoły, osy. Ale leżąc na kocyku lub w trawie możemy również narazić się na ukąszenie innego owada. Niestety niektórzy ludzie są uczuleni na jad owadów. Co zrobić w przypadku wystąpienia wstrząsu uczuleniowego? Jak pomóc, osobie u której wystąpi silna reakcja alergiczna?
Adam M. Pietrzak
lekarz anestezjolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone