Sklep
Czy pracownik w zakładzie stolarskim, który obsługuje piłę spalinową do cięcia drzewa nie stałe ale w zależności od potrzeby, wymaga uprawnień do obsługi tej piły?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operator pilarek spalinowych powinien posiadać szkolenie specjalistyczne?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Piły spalinowe łańcuchowe znajdujące się na stanie działu są wykorzystywane łącznie w ciągu roku kalendarzowego przez około 6 godzin. Czas ten podzielony jest na kilka prac związanych np. z usunięciem złamanej gałęzi. Podejrzewam, że koszt wykonania badań dwóch pił będzie wyższy niż koszt zakupu nowej piły spalinowej. Nasz inspektor bhp nakazuje systematyczne zgodne wymogami bhp pomiary hałasu, wibracji, zapylenia. W związku z powyższym proszę o podanie podstawy prawnej nakazującej nam wykonanie pomiarów dla poszczególnych urządzeń – konserwator nie jest drwalem który 6 godzin dziennie pracuje piłą. Czy bhp ma rację?
Lesław Zieliński - były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownik, który czasami wykonuje prace piłą spalinową, np. przycina gałęzie drzew przy drodze, wycina drzewa, powinien posiadać kwalifikacje i ukończony kurs pilarza, czy też wystarczy kurs obsługi piły spalinowej? Dodam, że praca z piłą spalinową wykonywana jest sporadycznie.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone