Sklep
Praca operatora pilarki łańcuchowej to czynności, podczas wykonywania których pracownik narażony jest na wiele zagrożeń związanych z występowaniem czynników niebezpiecznych i szkodliwych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku powinny zatem znać zasady i metody bezpiecznego wykonywania zadań. Dlatego też przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego (szkolenia wstępnego stanowiskowego) na tym stanowisku jest obowiązkowe. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował przykładowy program tego szkolenia bhp. Materiał ten z pewnością ułatwi Ci pracę i pozwoli zaoszczędzić Twój cenny czas.
Podczas pracy przy obróbce drewna bardzo często dochodzi do wypadków przy pracy. Dlatego tak ważne jest szczegółowe omówienie wymogów bezpieczeństwa pracy dotyczących obrabiarek do drewna. Mając to na uwadze prezentujemy materiał, w który przypomni o zasadach bhp przy obsłudze pilarek tarczowych. Informacje zawarte w tym artykule możesz wykorzystać podczas szkolenia bhp.
Jerzy Wroński specjalista i rzeczoznawca ds. bhp, były zastępca Głównego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Jak pokazują statystyki i badania wypadkom przy pracy ulegają najczęściej pracownicy młodzi oraz pracownicy z dużym doświadczeniem. Jednych gubi niewiedza i brak doświadczenia a drugich rutyna i zuchwałość. A co zgubiło stolarz budowlanego, który stracił 3 palce? Co dodatkowo odkrył inspektor pracy podczas analizy wypadku przy pracy? Poznaj konsekwencje kontroli po wypadku w zakładzie pracy.
Czy jest obowiązkiem pracodawcy wykonywanie pomiarów hałasu generowanego np. przez pilarkę spalinową, skoro producent w instrukcji obsługi podaje, że pilarka hałasuje ponad dopuszczalne normy i bezwzględnie zaleca stosowanie ochronników słuchu. Inspekcja sanitarna nakazuje wykonywanie takich pomiarów i każe je sobie zlecać, natomiast inspektor PIP stwierdził ustnie, że to niepotrzebne, skoro wiadomo, że hałas jest niedopuszczalny, a zużywanie się maszyny tylko może go powiększyć.
Lesław Zieliński
Czy pracownicy obsługujący pilarki (piły tarczowe, piły taśmowe ) potrzebują specjalnych uprawnień lub szkoleń? Czy przy obsłudze pilarek wystarczy jedynie instruktaż stanowiskowy?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone