Sklep
Czy transportując na wózku urządzenie o wadze ok. 100 kg. na naczepę samochodu można użyć podestu składanego?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w zakładzie pracy konieczne jest prowadzenie rejestru i cyklicznych przeglądów podestów roboczych? Czy to wysokość podestu ma tutaj decydujące znaczenie?
Jak prawidłowo montować, użytkować i demontować rusztowania i ruchome podesty robocze?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Prace na wysokości, w obrębie linii i urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Porażenie prądem jest w tym przypadku jednym z najczęstszych powodów śmiertelnych wypadków. Grupą pracowników szczególnie narażoną na takie zagrożenie są m.in. pracownicy obsługujący podesty ruchome i ładowarki teleskopowe w pobliżu przewodów i urządzeń elektrycznych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa?
Podesty ruchome służą przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokości. Wykorzystywane są w budownictwie, ale również w energetyce, przemyśle stoczniowym, do mycia okien, konserwacji zieleni, montażu reklam. Jednak wykonywanie prac z użyciem podestów roboczych wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników oraz osób postronnych. Istotne jest więc zachowanie wymogów bezpiecznej pracy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprostacie tym wymogom.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Informacje zawarte w tym tekście możesz wykorzystać:
Posiadam w firmie podest ruchomy stacjonarny, który wg przepisów UDT podlega ograniczonej formie dozoru technicznego. Wg pracownika UDT, ponieważ jest to dozór ograniczony, obsługujący go pracownicy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji. Tylko, że w przepisach nie spotkałem takiego zapisu. Jest ogólnie napisane, że do obsługi podestu ruchomego pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Proszę o informację, czy ze względu na ograniczony dozór takiego podestu konieczne są uprawnienia do jego obsługi, czy też nie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Posiadamy w użytkowaniu podnośnik P100 na wózku samojezdnym akumulatorowym o wysięgu ok. 8 m. Zatrudniliśmy ostatnio nowego pracownika, który dostarczył zaświadczenia UDT uprawniające do obsługi dźwignic kategorii: I-W, Grupa rodzaj, typ - podesty ruchome typu PM-183. Czy posiadane uprawnienia są wystarczające do posługiwania się takim sprzętem?
Waldemar Klucha Specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone