Sklep
Pomiar temperatury to ostatnio jeden z najbardziej gorących tematów. Wszyscy przyzwyczajamy się do tego, że zostajemy poddani badaniu temperatury termometrem, skierowanym prosto na nasze czoło. Będące w powszechnym użyciu termometry bezdotykowe, obecnie bardzo popularne, niestety mają swoje wady. Jedną z najistotniejszych jest niedokładność pomiaru. I nie jest to bynajmniej tolerancja +/-0,3 stopnia Celsjusza, ale nawet +/-2,0 stopnie Celsjusza. Skąd taka rozbieżność?
Obecnie zalecenia GIS często wskazują na dokonywanie pomiaru temperatury ciała jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak jaki jest aktualny stan prawny dotyczący pomiaru temperatury ciała pracowników przed przystąpieniem do pracy? Czy nadal pomiar może być dokonywany tylko za zgoda sanepidu?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania.
Zalecenia GIS dotyczące zapobiegania COVID-19 dla wielu branż, ze względu na sytuację epidemiologiczną, mówią o dokonywaniu pomiaru temperatury, a to w praktyce nie lada wyzwanie dla pracodawców. Pomiar musi być przeprowadzony z zachowaniem należytej staranności, w jak najkrótszym czasie oraz dawać wyniki nie obarczone błędem.
Należy umożliwić pracodawcom wypełnianie ich obowiązków zapisanych w Kodeksie pracy, wprowadzić zmiany w specustawie antykryzysowej– tak wynika z raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Na postawie raportu GGC Business Centre Club wysyła rekomendacje dla rządzących. Śród nich jest również apel o wsparcie w zakresie możliwości testowania na CIVID-19 zatrudnionych i mierzenia im temperatury w ramach działań prewencyjnych.
Resort pracy nie podejmie prac nad zmianą przepisów umożliwiających wprowadzeniem obowiązku mierzenia temperatury ciała pracownikom jako sposobu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).
Leszek Skupski
Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury – w ramach profilaktyki COVID-19 – jest prawnie dopuszczalne. W polskim prawie nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy. Biorąc pod uwagę potencjalne kary za naruszenie zasad przetwarzania danych osobowych, mierzenie temperatury pracownikom, jest więc jak gra w rosyjską ruletkę z PUODO.
Pomiar temperatury ciała pracownika może być przeprowadzony tylko w określonym przypadku i na podstawie określonego przepisu. Zwraca na to uwagę Prezes UODO, wskazując jednocześnie podstawę prawną przetwarzania tzw. danych wrażliwych, czyli dotyczących stanu zdrowia. Sprawdź, w jakim przypadku możliwe jest mierzenie temperatury pracownikom.
Obecnie pracodawcy zastanawiają się, czy istnieje możliwość wykonywania przez zakład pracy pomiarów temperatury przed dopuszczeniem pracowników do pracy. Póki co przepisy nie zawierają bezpośredniej podstawy prawnej w tym zakresie. Być może wkrótce ulegnie to zmianie.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Coraz częściej pojawia się pytania, czy w związku ze stanem epidemii pracodawca może wprowadzić obowiązek sprawdzania temperatury ciała pracowników przed przystąpieniem do pracy? Kto może przeprowadzać takie badanie, na jakich urządzeniach i czy muszą być one np. wzorcowanie, kalibrowane?Zobacz, jak w obecnym stanie prawnym wygląda sytuacja, na co pozwalają przepisy?
Czy za zgodą pracownika lub na jego prośbę pracodawca może dokonać pomiaru temperatury? A może, skoro pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika poddania się badaniu temperatury, mógłby poprosić pracownika o poddanie się pomiarowi temperatury (pracodawca prosi, a nie przymusza)? Czy jeśli pracownik odmówi realizacji takiej prośby, pracodawca może nie dopuści go do pracy mając na uwadze możliwość zakażenia, a tym samym obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pozostałej załodze? Czy takie postępowanie będzie zgodnie z prawem?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone