Sklep
Jeżeli określone zostały w karcie charakterystyki (MSDS) NDS i NDSCh stosowanych substancji chemicznych wymagane jest przeprowadzenie badań tych substancji? Ponadto w karcie pojawiają się oznaczenia np. DNEL, czy to jest odpowiednik NDS? Czy jeżeli pracownik używa np. smaru gdzie w składzie określono NDS i NDSCh, gdzie czas narażenia to ok. 15 min. również wymagane jest wykonanie badań?
Dla pracownika używającego sporadycznie szkodliwej substancji (np. smaru) jest jak najbardziej wskazane dokonanie badania narażenia na substancje chemiczną?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W zakładzie przeprowadzamy pomiary stężeń substancji chemicznych chromianów(VI) i dichromianów (VI) zgodnie z polskimi normami (PN - 87/Z-04126/02). Wyniki nie przewyższają NDS np. ( Cw= 0,02mg/m3 / cch=0,03mg/m3. ) kontrole PIP i PIS nie wykazały żadnych uchybień. Jesteśmy firmą międzynarodową, z centrali wymagają od nas pomiarów Cr (6) przeprowadzonych zgodnie z procedurą OSHA ID-215. Czy wartości stężeń otrzymane w obu metodach są tożsame, a jeśli nie, to czy istnieje przelicznik uzyskanych wyników pomiędzy tymi metodami lub trzeba wykonać całkowicie nowe pomiary według OSHA ID-215?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy okręgowa stacja kontroli pojazdów jest zobowiązana do przeprowadzenia pomiarów szkodliwych substancji przy ocenie ryzyka zawodowego diagnosty? Jeśli tak to jakich? Proszę o podstawę prawną.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone