Sklep
Pracownik uległ wypadkowi w pracy, został sporządzony protokół powypadkowy, podpisany przez pracodawcę i poszkodowanego, wypadek zgłoszony do sprawozdania o wypadkach. Pracownik nie dostarczył zaświadczenia ZUS OL-9, ponieważ oświadczył, że już mu nic nie dolega, a poza tym i tak nie otrzyma odszkodowania. Jak zakończyć postępowanie powypadkowe?
Halina Góralska
Obecnie w wielu zakładach pracy działa monitoring. Zatem może się zdarzyć, że wypadek w pracy zostanie zarejestrowany przez zakładowy monitoring. Rodzi się wówczas pytanie, czy w takim przypadku razem z dokumentacją powypadkową do ZUS-u należy wysłać również zapis z monitoringu? Czy potrzebna jest wówczas dodatkowa zgoda pracownika na wysłanie nagrania do ZUS? A może nie trzeba wysyłać nagrania, a wystarczy sama dokumentacja powypadkowa? Czy w takim wypadku w ogóle trzeba przesłuchiwać świadka, czy wystarczy przesłuchanie poszkodowanego i nagranie z monitoringu? Oto wskazówki, jak rozwiązać taką sytuację.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
Jak możesz wykorzystać monitoring zakładowy w postępowaniu powypadkowym?
Jak zebrać materiał dowodowy w postępowaniu powypadkowym?
Jak skompletować dokumentację do ZUS w postępowaniu powypadkowym?
Czy można nagrywać rozmowę zespołu powypadkowego z poszkodowanym informując go przed nagrywaniem, że rozmowa będzie nagrywana i posłuży do sporządzenia protokołu powypadkowego?
Pracownik mojego zakładu pojechał do kraju należącego do Unii Europejskiej na szkolenie z obsługi maszyn i montażu. W kraju w którym przebywał uległ wypadkowi w trakcie wykonywanie czynności szkoleniowych. Świadkowie zdarzenia to obcokrajowcy. Jak powinienem postąpić w tym przypadku? Kto pisze protokół i całą dokumentację powypadkową? Czy wypełnić statystyczną kartę wypadku do GUS?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Od kiedy liczy się 14-dniowy czas sporządzenia protokołu powypadkowego?
U pielęgniarki zabiegowej doszło do zakłucia palca igłą. Jest to wypadek przy pracy i tak wpisano w protokole oraz w rejestrze wypadków, a pracownik został skierowany na badania kontrolne przez medycynę pracy do szpitala zakaźnego (badanie takie trwa ok.6 miesięcy). Jeżeli wynik wyjdzie ujemny (nie ma zarażenia) ZUS nie wypłaca odszkodowania ,a ja nie wysyłam protokołu wypadkowego do nich, gdyż kiedyś przysłali pismo, że jeżeli nie ma trwałego uszczerbku na zdrowiu, nie traktują tego jako wypadek przy pracy . Czy podaję ten wypadek do kadr, które wpisują go do druku ZUS-IWA celem ustalenia składki wypadkowej dla zakładu(ubezpieczyciel ustala składkę na tej podstawie) - chodzi o to, czy podaję wszystkie wypadki przy pracy, czy tylko te, kiedy ZUS wypłacił odszkodowanie. Do urzędu statystycznego drogą elektroniczną ten wypadek oczywiście zgłaszam i inne stwierdzone wypadki przy pracy .W tej chwili nie wysyłam do ZUS-u zakłuć, jeżeli nie stwierdzono po badaniach zleconych, że wystąpiło zarażenie - czy postępuję prawidłowo?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone