Sklep
W konsekwencji wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.
Przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi dają pracodawcom możliwość skierowania pracowników do innej pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powozi u tego pracodawcy. Problemem jest to, że kwestia bezpieczeństwa w takim przypadku nie jest właściwie doprecyzowana w przepisach. Warto zatem wiedzieć, jakie jest niezbędne minimum w kwestiach bhp, w sytuacji gdyby pracodawca chciał powierzyć usuwanie skutków powodzi pracownikom.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Powódź już opanowana, teraz nadszedł czas na usuwanie jej skutków i porządki. Wiele zakładów pracy, wielu pracodawców powódź dotknęła bezpośrednio. Są firmy oferujące obecnie pomoc powodzianom w porządkowaniu terenów popowodziowych. Również pracownicy zgłaszają swoją gotowość do działań porządkowych. Rodzą się jednak pytania. Czy pracodawcy mogą skierować swoich pracowników do usuwania skutków powodzi? I co z kwestiami związanymi z BHP, w takim przypadku? Poznaj odpowiedzi.
Kodeks pracy, w przepisach o czasie pracy, wskazuje na możliwość zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Może to nastąpić w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Z przepisów podstawowego źródła prawa pracy nie wynika jednak możliwość kierowania pracowników do usuwania skutków powodzi. Powyższa kwestia uregulowana jest przepisach ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jaka jest rola służby bhp w razie wystąpienia powodzi?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zakłady pracy znajdujące się na terenach powodziowych muszą podejmować działania mające ograniczyć ewentualne skutki powodzi. Pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom w związku z powodzią. Poznaj zasadnicze działania, spoczywające na pracodawcy.
Lesław Zieliński
Każdy zakład pracy, firma znajdujące się na terenach uznanych za tereny zalewowe lub znajdujący się w okolicy rzek, morza, jeziora powinien posiadać procedurę postępowania na wypadek powodzi. Pracownicy takich zakładów powinni wiedzieć, co zrobić, jak się zachować w przypadku zagrożenia powodzią oraz jej wystąpienia. Opracowanie procedura pomoże nie tylko ochronić zdrowie i życie pracowników, ale również ograniczyć straty materialne dla zakładu pracy. Pobierz przykładową procedurę przygotowaną przez eksperta Portalu BHP i dostosuj ją do wymagań swojego zakładu pracy, firmy. Bądź gotowy na ewentualność powodzi.
Jak postępować w zakładzie pracy na wypadek zagrożenia powodzią?
Na czym polega praca Krajowego systemu przeciwpowodziowego?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone