Sklep
W trakcie ostatniego weekendu w Polsce Straż Pożarna i służby ratunkowe stanęły przed nie lada wyzwaniem. W Warszawie płonęły hala kupiecka przy ulicy Marywilskiej i składowisko gabarytów w dzielnicy Wilanów. W ogniu stanęły też m.in. zajezdnia autobusów w Bytomiu, szkoła w Grodzisku Mazowieckim, a nawet szkoła pożarnicza w Poznaniu. Wielu mieszkańców tych miast, nawet mieszkających w znacznym oddaleniu od miejsc pożarów, otrzymało alerty zalecające pozostanie w domach i ograniczenie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że podczas pożaru niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka jest nie tylko ogień, ale także dym i zawarte w nim toksyczne produkty rozkładu materiałów.
Podczas przeprowadzania ćwiczeń ewakuacyjnych warto również sprawdzić procedurę alarmową, która powinna określać zasady zachowania się od momentu zauważenia oznak pożaru oraz po ogłoszeniu ewakuacji, tryb podejmowania decyzji o ewakuacji, zadania funkcyjnych koordynujących i nadzorujących ewakuację oraz sygnały alarmowe.
Jerzy Żurek - starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni pracownik Warszawskiej Straży Pożarnej, były naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
Podstawową informacją dotyczącą magazynowania materiałów palnych jest to, że zabronione jest ich przechowywanie oraz wykonywanie prac z ogniem otwartym w odległości do 10 m od magazynów i 20 m od zadaszonych składów gazów palnych.
Komisja Europejska upubliczniła wykaz niebezpiecznych produktów – adapterów do prądu oraz ładowarek sieciowych, których użytkowanie może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów.
W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pożarowe zimą?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W jakich sytuacjach przepisy techniczno-budowlane wymagają co najmniej dwóch wyjść ewakuacyjnych? Czy wybuch instalacji lub butli gazowej w kuchence gazowej pomieszczenia kuchennego (np. w szkole, restauracji) lub wybuch butli gazowej w zakładzie wulkanizacyjnym kwalifikuje się do tak zwanego „wybuchu”, co powoduje konieczność zapewnienia co najmniej dwóch wyjść ewakuacyjnych z takich pomieszczeń? Jak sprawdzać, czy dana butla może stworzyć ryzyko „odpowiedniego wybuchu”, tak aby można było określić i oznaczyć odpowiednią ilość wyjść ewakuacyjnych, np. z kuchni? Czy informacji tych należy szukać w dokumentacji danej butli, czy może w projektach danego pomieszczenia, gdzie przewidziany jest wymóg dwóch wyjść ewakuacyjnych?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jak najlepiej oznakować w planie do instrukcji bezpieczeństwa pożarowego podręczny magazynek na gazy techniczne (butle tlenu i acetylenu)? Jako „niebezpieczeństwo pożaru - materiały wybuchowe”, czy „niebezpieczeństwo pożaru - materiały łatwo zapalne”?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie informacje dotyczące potencjalnych źródeł zapłonu trzeba przekazać pracownikom podczas każdego szkolenia bhp?
Jerzy Żurek starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, były naczelnik Wydziału w KG PSP w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone