Sklep
Mimo, że pole elektromagnetyczne emitowane przez wyświetlacz LCD, LED można porównać do pola żarówki, to lekarze ostrzegają, że długotrwałe narażenie oczu na światło niebieskie i ultrafioletowe, emitowane przez wyświetlacze LED, może wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia. Rodzą się więc pytania, czy w związku z tym zachodzi potrzeba stosowania przez wszystkich pracowników, niezależnie od wady wzroku, okularów ochronnych (nie korekcyjnych), które posiadają filtry chroniące światłem niebieskim i ultrafioletowym? Czy nowe przepisy regulują to zagadnienie? Czy pracodawca może/musi zrefundować koszt zakupu takich okularów ochronnych?
Karolina Walas
główny specjalista ds. BHP
W przeszłości pracownicy podczas pracy korzystali z monitorów ekranowych typu CRT. Obecnie pracownik może wykonywać pracę nie tylko wpatrując się w ekran nowoczesnego monitora LCD, ale również korzystając z urządzenia mobilnego, jakim jest tablet. Rodzi się więc pytanie, czy wykorzystywanie w procesie pracy tabletu może wiązać się z koniecznością zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się czy przepisy rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe mają zastosowanie do stanowisk wyposażonych w laptop. Szczególnie kontrowersyjny w tej kwestii wydaje się być zapis mówiący, że: „przepisów rozporządzenia nie stosuje się do systemów przenośnych, nie przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy”. Rozpatrzmy zatem ten problem w kontekście wymagań dla stanowiska pracy biurowej wyposażonego w laptop.
Czy monitor ekranowy LCD lub LED jest szkodliwy dla zdrowia?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Pracownik został skierowany na badania wstępne i w związku z tymi badaniami otrzymał zaświadczenie uprawniające do zwrotów kosztów za okulary. Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu tych kosztów? Czy jeżeli pracownik rozpoczyna pracę już z wadą wzroku to istnieje konieczność refundacji, czy też zwrot obowiązuje dopiero przy stosownym oświadczeniu podczas badań okresowych lub kontrolnych? Czy istnieje w takim wypadku możliwość zwrócenia się o refundację do poprzedniego pracodawcy, u którego faktycznie nastąpiła wada wzroku?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracownikowi kasy fiskalnej z monitorem w markecie przysługują okulary korygujące wzrok?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jak ustawić, zorganizować stanowisko pracy z monitorem ekranowym?
Czy jakiś ogólny przepis określa iż osobom, które pracują powyżej 4 godzin przy monitorze ekranowym należy się dodatek za warunki uciążliwe. Na stanowiskach pracy są zastosowane nowoczesne monitory LCD?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone