Sklep
Jak często należy odnawiać uprawnienia spawalnicze? Jaka podstawa prawna obliguje do tego pracodawcę? Kto może takie uprawnienia odnawiać, czy firmy szkoleniowe, czy konkretne jednostki?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy stoły spawalnicze w hali produkcyjnej winny być uziemione?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W zakładzie pracy występuje stanowisko pracy spawacza, jednakże nigdy nie było przeprowadzonych badań środowiskowych promieniowania optycznego na stanowisku spawacza. Wiadomo jednak, że bez środków ochrony indywidualnej taka praca jest niemożliwa. Czy zatem należy zatrudnionych na stanowisku spawacza, z tzw. "automatu", uwzględnić jako pracowników pracujących w przekroczeniach MDE w sprawozdaniu Z10, mimo iż nie było to potwierdzone badaniami środowiskowymi? Czy dopiero wtedy należy ich wykazać jako pracujących w przekroczeniu MDE, kiedy zlecone badania środowiskowe w zakładzie pracy potwierdzą przekroczenia MDE?
Zgodnie z paragrafem 27 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. nr 40, poz. 470) prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo " Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książeczkę spawacza", wystawione w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Proszę o informację jakie to przepisy oraz PN? Czy w tym wypadku PN jest obligatoryjne do stosowania czy dobrowolne?
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone