Sklep
Wielu pracowników, zatrudnionych na różnych stanowiskach, wykonuje swoją pracę w ekspozycji na zimno, np. pracują zimą na zewnątrz odśnieżając, albo pracują w chłodniach, czy magazynach żywności. Tacy pracownicy, aby dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo pracy, muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby uchronić się od chorób. Oto zbiór najważniejszych wskazówek, które możesz przekazać pracownikom mającym zimny mikroklimat w środowisku pracy np. podczas szkolenia bhp.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Kiedy możemy mówić o tym, że pracownik pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy pracownik budowlany wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni również zimą pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy jeżeli zabezpieczamy odzież i obuwie robocze zimowe, zaplecze socjalne na zrobienie ciepłego napoju/posiłku, przerwy w pracy to możemy dalej mówić o klimacie zimnym?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Okres zimowy to czas, w którym obniżenie temperatury otoczenia nie wymaga specjalnego komentarza. Argument, że „jak jest zima to musi być zimno”, w żadnym razie nie może być stosowany w procesach pracy. W kontekście zimowych temperatur warto odpowiedzieć na pytanie – czy niska temperatura może stanowić uzasadnioną przesłankę powstrzymania się od pracy przez pracowników z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
Utrzymanie optymalnej temperatury w magazynie poprzez właściwe ogrzewanie oraz stosowanie wentylacji pozwala poprawić wydajność pracy. Co prawda przepisy nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach i miejscach pracy, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zatem poznaj owe zasady pozwalające uzyskać właściwą temperaturę w magazynie i tym samym zwiększyć jakość świadczonej w nim pracy.
były główny inżynier
zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor promocyjny SZBP wg ISRS
Wskazówki zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Zapewnić właściwą temperaturę w magazynie
Podprawić wydajność pracy w magazynie
Uchronić się od wstrzymania pracy, z uwagi niską temperaturę w miejscu pracy, i strat z tego tytułu.
Ile godzin może pracować zleceniobiorca w komorze mroźni i jakie częstotliwości przerw są wskazane? W instrukcji z internetowej strony jest informacja o 2h pracy, w tym 0,5h przerwą, czy można stosować te wskazówki?
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone