Sklep
Spawalnictwo uważane jest za zawód przyszłości. To jedna z tych profesji, w których roboty nie zastąpią człowieka. Do wielu prac spawalniczych lepiej bowiem zatrudniać ludzi. Główne powody to większa wydajność człowieka oraz fakt, że maszyny nie są w stanie wykonać wielu rodzajów spoin. Człowiek jest więc niezastąpiony. Ma jednak jedną poważną słabość – jest podatny na uszkodzenia, a o nie podczas spawania bardzo łatwo. Dlatego podstawą jest odpowiednia ochrona wszystkich części ciała spawacza.
Czy węże spawalnicze tlen/acetylen posiadają czas eksploatacji, po którym muszą zostać wycofane z użytkowania?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W firmie pracują 2 osoby, które zajmują się spawaniem. Mają aktualne uprawnienia spawalnicze i wieloletnie doświadczenie. Obaj mają uprawnienia na spawanie pachwinowe blachy (1 etap uprawnień), ale chcemy, żeby spawali również blachy doczołowo (2 etap uprawnień – nie mają ukończonego) i docelowo rury doczołowo (3 etap uprawnień – bez uprawnień). Osoby te prywatnie spawają blachy i rury i są biegłe w tych sprawach, mimo że nie posiadają uprawnień na etap 2 i 3 uprawnień spawalniczych. <a >Czy jeśli zdarzy się wypadek na terenie zakładu pracy w czasie spawania przez tych pracowników, to firmie grożą konsekwencje prawne?
Jak często należy odnawiać uprawnienia spawalnicze? Jaka podstawa prawna obliguje do tego pracodawcę? Kto może takie uprawnienia odnawiać, czy firmy szkoleniowe, czy konkretne jednostki?
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zakład pracy chce we własnym zakresie przeszkolić pracownika, aby wykonywał proste prace spawalnicze i nie oczekuje od pracownika żadnego dokumentU zaświadczającego jego kwalifikacje w tym zakresie. Czy w takiej sytuacji Inspekcja Pracy może ukarać właściciela zakładu, za dopuszczenie do pracy pracownika bez kwalifikacji, pomimo tego, iż pracownik ma wykonane badania wstępne, przeprowadzony instruktaż ogólny, stanowiskowy, a także wewnątrz zakładowe szkolenie dla spawaczy?
Sebastian Kryczka,
prawnik, ekspert prawa pracy
W jaki sposób wybór odpowiednich narzędzi może skrócić czas pracy profesjonalistów o połowę? Czy niewielkie ziarna mogą zapewnić większą wydajność szlifierza, a automatyczne filtry poprawić koncentrację spawacza? Rozwiązania marek SpeedglasTM i CubitronTM II od 3M udowadniają, że to możliwe. Produkty firmy 3M są najlepszym przykładem tego, jak pomysły naukowców odmieniają pracę zawodowców. Możesz przekonać się o tym biorąc udział w konkursie podczas rozpoczętejkampanii 3M Science. Applied to Life.™
Zawód spawacza to jeden z bardziej dochodowych w przemyśle, ale również jeden z najbardziej narażonych na czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Spawacze należą do grupy pracowników wykonujących pacę w środowiskach szczególnie niebezpiecznych. O bezpiecznych warunkach pracy spawacza rozmawiamy z ekspertem firmy 3M Poland Witoldem Postarchem. Zobacz na co ekspert zwraca szczególną uwagę przy doborze odpowiednich środków ochrony dla spawacza.
Zorganizowanie stanowiska pracy spawacza to ergonomiczne wyzwanie, praca ta bowiem często wymaga przyjmowania niewygodnych pozycji ciała. Uwzględniając jednak zasady ergonomii przy organizacji tego stanowiska możecie w znacznym stopniu ograniczyć zagrożenia na jakie narażony jest spawacz. Mając to ma uwadze prezentujemy kilka wskazówek dotyczących organizacji ergonomicznego stanowiska pracy spawacza.
Norbert SzymkiewiczInspektor ds. BHP/PPOŻ i ochrony środowiska
W tym tekście znajdziesz wskazówki, które:
pozwolą Wam zorganizować stanowisko pracy spawacza z uwzględnieniem zasad ergonomii
ułatwią Wam zidentyfikowanie zagrożeń występujących podczas prac spawalniczych
pomogą Wam podjąć działania zapobiegające wypadkom przy pracach spawalniczych
Czy osobą potwierdzającą kwalifikacje spawalnicze co 6 m-cy powinna posiadać uprawnienia w zakresie dozoru prac spawalniczych?
Czy w imieniu pracodawcy pracownik kadr może potwierdzać co 6 miesięcy, że spawacz pracuje w zakresie swoich uprawnień?
Prace spawalnicze zaliczane są do prac niebezpiecznych pod względem pożarowym i wybuchowym. Zagrożenie pożarowe powodowane jest głównie wytwarzaniem przez urządzenia spawalnicze bardzo wysokich temperatur, powstawaniem odprysków metali i żużla oraz przewodnictwem cieplnym metali.
Zygmunt Wieczorekspecjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Jakie warunki musi spełnić pomieszczenie spawalni, aby pracownik mógł wykonywać w nim prace spawalnicze?
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Czy możliwe jest zatrudnienie kobiet przy pracach spawalniczych - paleniu plazmą ręczną blach ocynkowanych, kwasoodpornych, czarnych? Praca ma charakter dorywczy, czyli max. 1 godzinę dziennie.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak należy przygotować się do przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego dla spawacza?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Spawacz wykonywał pracę spawając gazowo przez okres 5 lat. Otrzymał świadectwo pracy w warunkach szkodliwych jako monter- spawacz choć nigdy nic nie wykonywał tylko spawał. Na jakiej podstawie Sąd może uznać że był też monterem skoro kierownik i pracownicy twierdzą w zeznaniach, że wyłącznie pracownik spawał.
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone